Jedna z najgłośniejszych powieści 2013 roku, nominowana do prestiżowej Man Booker Prize.

Niesamowita powieść, w której przeplatają się ze sobą dwie całkowicie inne, lecz równie ciekawe narracje. Za pomocą słów zapisanych w dzienniku oraz japońskich listach połączą się losy szesnastoletniej uczennicy z Japonii, Nao, oraz Ruth, powieściopisarki żyjącej w Kanadzie.

Kiedy Ruth rozpoczyna poszukiwania oraz próby przetłumaczenia odnalezionych na plaży listów i dzienników, Nao opowiada historię swojego życia i życia swojej prababki, buddyjskiej kapłanki. Z każdą kolejną przeczytaną stroną Ruth coraz bardziej zagłębia się w opowieści dziewczyny z niejasnym przeczuciem, że powinna w jakiś sposób jej pomóc. Ale jak pomóc osobie, która znajduje się na innym kontynencie… i najprawdopodobniej w innym czasie?

Książka Ozeki to niepowtarzalna refleksja nad ludzkim życiem, wcale nie tak jednoznacznym upływem czasu i ogromnym znaczeniem słów i języka.

W charakterystyczny dla siebie, inteligentny i dowcipny sposób Ozeki daje czytelnikowi do zrozumienia, że rzeczywistość nie zawsze musi być racjonalna. I że buddyzm ma wiele wspólnego z fizyką kwantową.

 

Tak współczesna jak slang japońskich nastolatków i tak ponadczasowa jak zagadki zen – najnowsza powieść Ruth Ozeki łączy świetną narrację z próbą odnalezienia i dojścia do sensu życia. (…) Głębokie przywiązanie do powieściowych bohaterów sprawia, że W poszukiwaniu istoty czasu angażuje czytelnika nie tylko intelektualnie, lecz także emocjonalnie.

„The Washington Post”

Wiele z elementów historii Nao – szkolna przemoc, bezrobocie prowadzące do samobójstwa, piloci kamikaze – odwołuje się do utrwalonego w świadomości zachodniego czytelnika wyobrażenia Japonii, jednak w opowieści Nao czytanej uważnie przez Ruth stają się one przeżyciem nowym i świeżym, niekiedy niemalże bolesnym. Ozeki bierze na warsztat ważne tematy – wszystkie zanurzone w historii dwóch istot czasu, Ruth i Nao, których losy okazują się silnie ze sobą związane.

„The New York Times Book Review”

Głos szesnastoletniej uczennicy Nao Yasutani to serce i dusza tej świetnej książki. Współczesny japoński styl i realizm magiczny przywodzą na myśl twórczości Harukiego Murakamiego.

„USA Today”