Lata trzydzieste, Niemcy i śledztwo, które zawiedzie detektywa w kręgi najwyższych sfer – hitlerowskich elit władzy...

Rok 1938, dwa lata po wydarzeniach opisanych w Marcowych fiołkach, Bernhard Günther pracuje ze swoim kolegą Stahleckerem, również byłym policjantem. Interes kwitnie, obaj wspólnicy mają mnóstwo zleceń. W czasie pewnej sprawy partner Günthera zostaje zamordowany.

Już następnego dnia po śmierci Brunona Bernhard otrzymuje propozycję nie do odrzucenia – wezwany przed oblicze samego gruppenführera SS Reinharda Heydricha. Bernie ma wyśledzić i ująć szaleńca grasującego w Berlinie, którego ofiarami są nastolatki o blond włosach, w typie aryjskim. Do tej pory zabójca dziewczynek pozostaje nieuchwytny, a cała berlińska policja jest bezradna.

Günther tkwi po uszy w kłopotach i już nikomu nie może ufać. Szuka zabójcy lub zabójców dziewczynek i zarazem oprawcy Brunona Stahleckera. Niebezpieczne śledztwo zaprowadzi go w kręgi najwyższych sfer – hitlerowskich elit władzy...

 

Philip Kerr, ur. w 1956 r. w Edynburgu, znany i ceniony pisarz, bardzo popularny w Wielkiej Brytanii, autor m.in. kryminałów historycznych, laureat nagród literackich. Zadebiutował w 1989 roku powieścią Marcowe fiołki, które są pierwszą częścią cyklu kryminalnego, następny tom berlińskiej serii to Blady morderca. Akcja tych dwu powieści toczy się w mrocznych latach 30. XX wieku, zanim jeszcze wybuchnie II wojna światowa. Najnowsza powieść z tego cyklu, A Man without Breath – której fabuła rozgrywa się w Smoleńsku, zimą i wiosną 1943 r. – jest laureatką nagrody im. Palle Rosenkrantza (Palle Rosenkrantz Prisen) dla najlepszej powieści kryminalnej, która ukazała się w Danii – nagroda przyznawana jest podczas festiwalu Krimimessen. Tytuł ten ukaże się w serii „mrocznej” w 2015 roku (w przekładzie Jolanty Kiełbas).

 

Blady przestępca, opowieść o prywatnym detektywie i policyjnym śledztwie, łączy wątki w politycznie wiarygodnej fabule i kończy się jak przystało na powieść kryminalną i historyczną zarazem.

„The Wall Street Journal”