Zbiór esejów i szkiców z 1895 roku.
 

 

Leopold Méyet (1850–1912) był polskim teoretykiem prawa, adwokatem, kolekcjonerem pamiątek epoki romantyzmu, bibliofilem, literatem i filantropem. Pochodził z zasymilowanej rodziny żydowskiej z Francji. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji w Szkole Głównej Warszawskiej, a po jej zamknięciu obronił w 1870 roku dyplom na rosyjskim Uniwersytecie Cesarskim w Warszawie. Współpracował z takimi czasopismami jak „Prawda”, "Niwa", „Bluszcz”, „Kółko Domowe”, „Świat”, „Świt”, „Tygodnik Ilustrowany”, „Kurier Warszawski” czy „Biesiada Literacka”.

Jako literat nie został doceniony przez ówczesną krytykę. Zajmował się pracą u podstaw mającą na celu asymilację Żydów polskich w społeczeństwie. Obracał się w kręgach inteligencji pozytywistycznej, z wieloma przedstawicielami nawiązał serdeczne przyjaźnie. Uznanie przyniosły mu badania nad epoką romantyzmu polskiego. Wraz z Ferdynandem Hoesickiem opracował słynną dwutomową edycję Listów Juliusza Słowackiego (1899).

 

Obecne wydanie książki zostało przygotowane w ramach akcji „Białe Kruki na E-booki”. Utwór poddano modernizacji pisowni i opracowaniu edytorskiemu, by uczynić jego tekst przyjaznym dla współczesnego czytelnika.