Powieść, która ukazała się w 1884 r., była dziełem, podejmującym tematykę społeczno-obyczajową z życia galicyjskiego ziemiaństwa. Wśród innych utworów Józefa Rogosza z zakresu tej tematyki należy wymienić utwory: Ostatni karmazyn (1883), Dla idei (1885), W piekle galicyjskim (1896). Często autor swoje powieści wydawał pod zmienionymi tytułami.

 

Józef Atanazy Rogosz (1844–1896), pseudonim Ajo, Verax, Gryzoń, był nie tylko pisarzem, lecz także wydawcą i publicystą. Brał udział w walkach powstania styczniowego, a po wyjeździe z kraju przebywał we Włoszech i Francji. Po powrocie zamieszkał we Lwowie, gdzie współpracował z „Gazetą Narodową” i „Dziennikiem Polskim”. Był również założycielem „Tygodnia Literackiego, Artystycznego, Naukowego i Społecznego” i czasopisma „Głos Narodu”. Karierę pisarską rozpoczął w 1861 r. Debiutował wówczas poematami Olga i Pojednanie.

 

Obecne wydanie książki zostało przygotowane w ramach akcji „Białe Kruki na E-booki”. Utwór poddano modernizacji pisowni i opracowaniu edytorskiemu, by uczynić jego tekst przyjaznym dla współczesnego czytelnika.