Dwór w Haliniszkach to opublikowana w 1903 roku powieść polskiej pisarki i działaczki oświatowej związanej z Kresami. Rzecz dzieje się na Wileńszczyźnie i w Rzymie na przełomie XIX i XX wieku. Przedstawia perypetie pewnej szlacheckiej rodziny związane z wydaniem za mąż jednej z córek. Młoda dziewczyna i zdawałoby się idealny kandydat, a w tle romanse, zdrady, fałszywe opinie, niesłuszne oskarżenia i... prawdziwa miłość.

Twórczość Dmochowskiej porusza problemy obyczajowe i społeczne, a jednocześnie zwraca uwagę na przywiązanie do ziemi ojczystej i dawne tradycje szlacheckie. Wśród innych utworów Emmy Dmochowskiej można wyróżnić powieści Panienka (1899), Z miłości (1903), Obrączka (1907), Matka (1922) oraz dramaty Syn (1904) czy Krzywda (1912). Autorka oprócz pisarstwa zajmowała się także organizacją kursów dla nauczycieli, pracowała w redakcji pism „Zorza Wileńska” i „Jutrzenka”. Aktywnie działała także na rzecz kobiet, czego wyrazem było założenie Związku Patriotycznego Polek. Jej prokobieca i prospołeczna działalność znajduje odbicie w jej twórczości.

 

Obecne wydanie książki zostało przygotowane w ramach akcji „Białe Kruki na E-booki”. Utwór poddano modernizacji pisowni i opracowaniu edytorskiemu, by uczynić jego tekst przyjaznym dla współczesnego czytelnika.