Pamiętnik młodej sieroty

Autor: Paulina Krakowowa

Wydawnictwo: Inpingo

Stron: 58

Opłacalność: 6.66 zł/100 stron

Oszczędzasz: 23%

Utwór wydany w 1839 roku, napisany w formie pamiętnika młodej dziewczyny ze szlacheckiego domu, która skrupulatnie notuje przypadki swojego życia.

 

Paulina Krakowowa (1813–1882) była polską pisarką, publicystką i redaktorką, nauczycielką, działaczką społeczną i animatorką polskiego szkolnictwa. Założyła i prowadziła pensję dla dziewcząt. Na jej twórczość składały się powieści, dydaktyczno-wychowawcze powiastki dla dzieci oraz opowiadania. Jest również autorką opisu Warszawy połowy XIX wieku. Jej utwory, dobre stylowo i językowo, często obfitujące w motywy ze zwykłego, codziennego życia i elementy delikatnego humoru, mają obecnie walor jedynie historyczny. W kwestii emancypacji i praw kobiet poglądy autorki nie były zbyt daleko idące, za to jej działalność zawodowa i publiczna wcielała w życie postępowe hasła.

W 1849 roku Krakowowa otworzyła pensję dla dziewcząt. Szkoła miała nowoczesny program nauczania oraz elitarną grupę wykładowców, wśród których byli Julian Bartoszewicz, Jerzy Aleksandrowicz i Kazimierz Ruszkiewicz. Pensja, którą prowadziła autorka, zapewniała wysoki poziom nauki i wychowania. Krakowowa uczyła w niej języka i literatury polskiej.


Obecne wydanie książki zostało przygotowane w ramach akcji „Białe Kruki na E-booki”. Utwór poddano modernizacji pisowni i opracowaniu edytorskiemu, by uczynić jego tekst przyjaznym dla współczesnego czytelnika.

Najlepsza cena: Gandalf
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 8 ofert ebooków od 3,86

DRM? Formaty Cena Księgarnia
bez DRM mobi epub
4,09 zł muve.pl
bez DRM mobi epub
4,49 zł eplaton.pl
bez DRM mobi epub
4,60 zł virtualo.pl
bez DRM mobi epub
4,60 zł virtualo.pl
bez DRM mobi epub
4,99 zł legimi.com
bez DRM mobi epub
4,99 zł koobe.pl
bez DRM epub
3,86 zł gandalf.com.pl
bez DRM epub
4,02 zł muve.pl
nie wiadomo epub
4,90 zł ebookoo.pl
bez DRM mobi
4,99 zł ebookoo.pl
nie wiadomo epub
4,99 zł ebookoo.pl

Paulina Krakowowa - inne e-booki

E-booki podobne do "Pamiętnik młodej sieroty"