Akcja opowiadania Stary sługa rozgrywa się w Warszawie. Poznajemy weterana Kaczorowskiego – byłego wiarusa trzeciego pułku ułanów z armii Napoleona, obecnie zaś inwalidę, któremu powierzono wartę przy bramie ogrodu Krasińskich. Drobny epizod z uczciwym do szpiku kości, szlachetnym, starym człowiekiem w roli głównej. W opowiadaniu Kapitan profesor Wilczyński przedstawia postać cudownego, łagodnego nauczyciela geografii, który swoimi przymiotami potrafi zaskarbić sobie miłość uczniów. Historia mojej dubeltówki tylko na pozór jest historią strzelby. Tak naprawdę, jak zwykle u Wilczyńskiego, to świetnie napisane opowiadanie o perypetiach młodego właściciela owej broni.


Albert Wilczyński (1829–1900) był prozaikiem humorystą, gawędziarzem. Związany ze Lwowem. Wśród jego publikacji znalazły się m.in. Nowe fotografie społeczne (1884), Humoreski i obrazki z życia (1884), Kłopoty starego komendanta (1885), Galeria dyletantów (1883), Medytacje kawalerskie (1883).

 

Obecne wydanie książki zostało przygotowane w ramach akcji „Białe Kruki na E-booki”. Utwór poddano modernizacji pisowni i opracowaniu edytorskiemu, by uczynić jego tekst przyjaznym dla współczesnego czytelnika.