Zbiór krótkich utworów przeznaczonych dla młodzieży, powstałych na kanwie wydarzeń historycznych lub wziętych z życia codziennego. Powiastki splata postać wędrowca, który dzieli się swoim życiowym doświadczeniem i zgromadzoną mądrością. Paulina Krakowowa (18131882) była polską pisarką, publicystką i redaktorką, nauczycielką, działaczką społeczną i animatorką polskiego szkolnictwa. Założyła i prowadziła pensję dla dziewcząt. Na jej twórczość składały się powieści, dydaktyczno-wychowawcze powiastki dla dzieci oraz opowiadania. Jest również autorką opisu Warszawy połowy XIX wieku. Jej utwory, dobre stylowo i językowo, często obfitujące w motywy ze zwykłego, codziennego życia i elementy delikatnego humoru. W kwestii emancypacji i praw kobiet poglądy autorki nie były zbyt daleko idące, za to jej działalność zawodowa i publiczna wcielała w życie postępowe hasła.

Autorka pochodziła z zamożnej rodziny warszawskich mieszczan. W 1837 roku wyszła za mąż za Ludwika Krakowa, byłego powstańca listopadowego. Ubogie warunki materialne były powodem podjęcia przez Krakowową pracy nauczycielskiej. Za radą Stanisława Jachowicza Krakowowa zaczęła zajmować się działalnością literacką.

Obecne wydanie książki zostało przygotowane przez firmę Inpingo w ramach akcji Białe Kruki na E-booki. Utwór poddano modernizacji pisowni i opracowaniu edytorskiemu, by uczynić jego tekst przyjaznym dla współczesnego czytelnika.