Filozofia przypadku. Kosmiczna fuga z preludium i codą

Autor: Michał Heller

Wydawnictwo: Copernicus Center Press

Stron: 332

Opłacalność: 7.89 zł/100 stron

Oszczędzasz: 42%

Jak oswoić przypadek? Czy jest on wyłomem w racjonalności, czy da się go jakoś ująć w matematyczne karby? Sformułujmy  problem kontrastowo: czy światem rządzi Bóg, czy czysty przypadek?

Komu można zadedykować Filozofię przypadku? Michał Heller przyznaje, że sam mógłby ją zadedykować Richardowi Dawkinsowi i Williamowi Dembskiemu, którzy spierają się o to, czy biologiczna ewolucja jest „ślepym zegarmistrzem”, czy raczej świadczy o „Inteligentnym Projekcie”. W biologicznej ewolucji przypadek odgrywa rolę nadrzędną – jest źródłem zmienności gatunków.

Autor Filozofii przypadku proponuje szersze spojrzenie. Odwołując się do historii pojęcia przypadku i jego ewolucji wskazuje miejsce, jakie przypadki zajmują w strukturze całego Wszechświata. A miejsca te są… nieprzypadkowe.

Dlatego Filozofię przypadku można zadedykować i polecić każdemu, kto potrafi dostrzec głębię samego pytania o istotę przypadku. I ciekaw jest odpowiedzi.

Na przedziwną symfonię Kosmosu możemy spoglądać z różnych punktów widzenia. Możemy, jak Richard Dawkins, tłumaczyć wszystko ślepym przypadkiem; możemy, jak zwolennicy Inteligentnego Projektu, w szczególnie misternych detalach kosmicznej struktury dopatrywać się interwencji Projektanta. Obydwie te próby są jednak chybione, trzeba niemałej intelektualnej ekwilibrystyki, by je utrzymać. Przypadki niczego nie wyjaśniają, bo same wymagają wyjaśnienia. Są tak subtelnie wplecione w strukturę Wszechświata, że bez niej tracą sens i nie mogą istnieć. W Kosmicznej Matrycy nie ma szczególnych miejsc; wszystko jest jedną Wielką Matrycą. Można by ją nazwać Inteligentnym Projektem, ale ta piękna nazwa została skompromitowana. Dlatego lepiej użyć określenia często powtarzanego przez Einsteina: The Mind of God – Zamysł Boga. Celem nauki jest odcyfrować ten Zamysł.

„Wyobraźmy sobie wszystkie prawa fizyki działające we Wszechświecie jako wielką siatkę lub sieć (…). W tę sieć są wkomponowane pewne „wolne miejsca” pozostawione na działanie przypadków. Bez nich cała struktura nie mogłaby funkcjonować. Co więcej, tych wolnych miejsc jest dokładnie tyle – ani mniej, ani więcej – by cała struktura mogła funkcjonować skutecznie”.

„Bóg myśli matematycznie i nasze zmatematyzowane nauki nie są niczym innym jak tylko próbą odcyfrowania tego Zamysłu. Przypadki nie są wyłomami lub uszkodzeniami Zamysłu, są newralgicznymi punktami jego architektury”

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.24 zł

Znaleziono 15 ofert ebooków od 26,18

DRM? Formaty Cena Księgarnia
bez DRM mobi epub pdf
od 23,56 zł
(dla stałych klientów)
26,18 zł ebookpoint.pl
bez DRM mobi epub
26,80 zł virtualo.pl
bez DRM mobi epub
29,67 zł miliontalentow.pl
bez DRM mobi epub
31,43 zł bramynauki.pl
bez DRM mobi epub
  20,94 zł
w programie Nexto Premium
33,15 zł nexto.pl
bez DRM mobi epub
37,27 zł ktoczyta.pl
bez DRM mobi epub
37,72 zł ibuk.pl
bez DRM mobi epub
39,59 zł gandalf.com.pl
bez DRM mobi epub
40,41 zł ravelo.pl
bez DRM mobi epub
40,50 zł swiatksiazki.pl
bez DRM mobi epub
41,76 zł swiatebookow.pl
bez DRM mobi epub
44,90 zł empik.pl
bez DRM mobi epub
44,90 zł publio.pl
bez DRM mobi epub
44,90 zł legimi.com
bez DRM mobi
40,40 zł zinamon.pl
bez DRM epub
40,40 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Filozofia przypadku. Kosmiczna fuga z preludium i codą"