Wyzwania realizmu. Strukturalne i konceptualne zagadnienia teorii kwantów w świetle badań nad kwantową grawitacją Chrisa Ishama

Autor: Łukasz Mścisławski

Wydawnictwo: Copernicus Center Press

Oszczędzasz: 50%

Czy trudności interpretacyjne nierelatywistycznej mechaniki kwantowej są zagadnieniami, które już dawno przestały być aktualne, czy zawierają jednak pewien twórczy potencjał? Czy istnieje związek między nimi a stanowiskami filozoficznymi, przyjmowanymi przez naukowców? A może konfrontacja trudności z tradycyjnymi pytaniami filozoficznymi da szansę na wypracowanie zupełnie nowych teoretycznych narzędzi badawczych, tak potrzebnych współczesnej fizyce?

Książka stanowi prezentację genezy zupełnie nowego spojrzenia na teorie fizyczne, zaproponowanego przez brytyjskiego fizyka, Chrisa J. Ishama. Czytelnik zostaje zaznajomiony zarówno z najbardziej znanymi problemami interpretacyjnymi mechaniki kwantowej, jak również z nieco mniej popularnymi, które jednak okazują się mieć doniosłe konsekwencje. Całość prezentacji wskazuje na niezwykłe sprzężenie, które zachodzi między poszukiwaniem coraz ogólniejszych teorii fizycznych, ich formalizmem matematycznym a pewnymi wątkami filozoficznymi. Efektem zaś jest propozycja radykalnie odmiennego rozumienia teorii fizycznych, a w konsekwencji także związanych z nimi stwierdzeniami filozoficznymi, które dotąd uchodziły za oczywiste.

Wprowadzenie tak abstrakcyjnego aparatu matematycznego, niejednokrotnie określanego przez Ishama jako formalizm neorealistyczny oraz zupełna zmiana rozumienia istoty teorii fizycznej i samego pojecia realizmu, została zainicjowana przez – jak by sie wydawało – bardzo drobny krok. Wydaje sie, że jest nim sprecyzowanie, w jaki sposób można formalnie wyrazić wymagania realistyczne wobec teorii fizycznej. Isham czyni to, żądajac istnienia bardzo okreslonych struktur matematycznych. /Fragment książki/

Łukasz Mścisławski – dominikanin, doktor filozofii, specjalizujący się w filozofii przyrody. Zajmuje się zagadnieniami, które powstają na styku filozofii, matematyki i fizyki.

Najlepsza cena: Bramy Nauki
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.21 zł

Znaleziono 14 ofert ebooków od 22,45

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
22,45 zł bramynauki.pl
mobi epub
od 29,10 zł
(dla stałych klientów)
32,33 zł ebookpoint.pl
mobi epub
35,52 zł gandalf.com.pl
mobi epub
38,17 zł ibuk.pl
mobi epub
40,41 zł ravelo.pl
mobi epub
40,41 zł swiatebookow.pl
mobi epub
40,50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  26,94 zł
w programie Nexto Premium
42,65 zł nexto.pl
mobi epub
44,90 zł empik.pl
mobi epub
44,90 zł legimi.com
mobi epub
44,90 zł publio.pl
mobi epub
44,90 zł virtualo.pl
mobi epub
35,90 zł
(z kodem prom.)
45,90 zł woblink.pl
mobi
40,40 zł zinamon.pl
epub
40,40 zł zinamon.pl

Łukasz Mścisławski - inne e-booki

E-booki podobne do "Wyzwania realizmu. Strukturalne i konceptualne zagadnienia teorii kwantów w świetle badań nad kwantową grawitacją Chrisa Ishama"