Dwie Księgi. Z dziejów relacji między nauką a teologią

Autor: Olaf Pedersen

Wydawnictwo: Copernicus Center Press

Stron: 410

Opłacalność: 7.62 zł/100 stron

Oszczędzasz: 30%

Czy człowiek jest w stanie odkryć zamysły Boga w stworzonym świecie?

Tytułowe dwie księgi to Biblia i „księga przyrody”, obie ofiarowane człowiekowi przez Boga. Podwójne źródło poznania – objawienie i krytyczny rozum nie może być sprzeczne. Obie ścieżki są niezależne, lecz także kompatybilne. Książka Olafa Pedersena podejmuje jeden z najstarszych i najważniejszych problemów nauki: kwestie wzajemnych relacji między naukami przyrodniczymi a teologią. Wszechświat jako zegar, Słońce jako król i natura jako księga – tym przenośniom przygląda się Autor. Skąd się wzięły? Dlaczego powstały? Czy w świetle dynamicznego rozwoju nauki i nowych odkryć mogą być jeszcze aktualne?

Metafora Księgi Natury pojawiła się w epoce Ojców Kościoła, ale minęło wiele czasu, zanim stała się powszechnie znana. Jej historia jest właściwie tak stara, jak sama teologia, gdyż podstawową ideę, na której ją oparto, można już znaleźć w stwierdzeniu świętego Pawła, iż dzieła Boże ukazują Jego wiekuistą potęgę i bóstwo. Jak winno się rozumieć ten tekst, nie zostało tu sprecyzowane, i w związku z tym już we wczesnym Kościele pojawił się problem interpretacji.                                                                 /fragment książki/

Olaf Pedersen (1920–1997) – duński historyk nauki i teologii. Od 1956 roku prowadził działalność dydaktyczną na Uniwersytecie w Aarhus. Członek wielu towarzystw naukowych. Pełnił funkcje m.in. prezydenta Academie Internationale des Sciences i komisji International Astronomical Union on the History of Astronomy. Autor wielu publikacji oraz dziesiątków artykułów w periodykach naukowych.  Dwie księgi.

Z dziejów relacji między nauką a teologią to jego ostatnia książka, pokłosie wykładów prowadzonych na uniwersytetach w Aarhus i Cambridge, a zarazem summa wieloletniej działalności naukowej.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.24 zł

Znaleziono 14 ofert ebooków od 31,23

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 28,11 zł
(dla stałych klientów)
31,23 zł ebookpoint.pl
mobi epub
31,43 zł bramynauki.pl
mobi epub
37,61 zł gandalf.com.pl
mobi epub
37,72 zł ibuk.pl
mobi epub
40,41 zł ravelo.pl
mobi epub
40,50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
41,76 zł swiatebookow.pl
mobi epub
  26,94 zł
w programie Nexto Premium
42,65 zł nexto.pl
mobi epub
44,49 zł empik.pl
mobi epub
34,90 zł
(z kodem prom.)
44,90 zł woblink.pl
mobi epub
44,90 zł legimi.com
mobi epub
44,90 zł publio.pl
mobi epub
44,90 zł virtualo.pl
mobi
40,40 zł zinamon.pl
epub
40,40 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Dwie Księgi"