ISBN:9788378864905

Stany splątane. Fizyka a literatura współczesna

Autor: Dominika Oramus

Wydawnictwo: Copernicus Center Press

Oszczędzasz: 23%

Dr hab. Dominika Oramus, tłumaczka, profesor nadzwyczajny Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego w swojej najnowszej książce postanowiła, idąc śladem C.P. Snowa, angielskiego fizyka i powieściopisarza, wyjaśnić brak porozumienia między sferami nauk ścisłych a humanistyką.
Jak sama twierdzi: „Termin «stany splątane» w tej książce należy rozumieć jako metaforę określającą współzależność między fizyką a literaturą. Książka ma na celu prześledzenie fascynacji i strachu, jakie rozwój fizyki w ostatnim stuleciu wzbudzał u humanistów, oraz jak fizycy odwoływali się do literatury i filozofii, by pojąć implikacje własnych odkryć. W tym sensie zajmuje się właśnie «splątaniem» kilku dyskursów. Moim celem jest pokazanie, że nauki ścisłe (których sztandarowym przedstawicielem jest fizyka) i humanistyka (reprezentowana przez literaturoznawstwo) rozwijają się tylko pozornie niezależnie, a naprawdę pozostają w pewnej od siebie zależności.”
Wspomniany wyżej Snow upatrywał przyczyn kryzysu intelektualnego w kulturze Zachodu w Liczne głosy wskazują dziś na pogłębienie się przepaści między dwoma sposobami opisu rzeczywistości, stworzonymi w odpowiedzi na te zjawiska: analizą zjawisk świata zewnętrznego metodą naukową a systemową analizą wytworów kultury ludzkiej. Mówi się też o braku porozumienia między ich przedstawicielami. Warto więc zadać pytanie odwrotne – jak bardzo te sfery cywilizacji zależą od siebie nawzajem?

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.38 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 54.17 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 48.75 zł
(dla stałych klientów)
54.17 zł ebookpoint.pl
mobi epub
55.48 zł gandalf.com.pl
mobi epub
55.92 zł inverso.pl
mobi epub
55.92 zł ibuk.pl
mobi epub
63.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  41.94 zł
w programie Nexto Premium
65.01 zł nexto.pl
mobi epub
od 6.99 zł
(w abonamencie)
69.90 zł legimi.com
mobi epub
69.90 zł empik.pl
mobi epub
69.90 zł virtualo.pl
mobi epub
69.90 zł publio.pl

Dominika Oramus - inne e-booki

E-booki podobne do "Stany splątane. Fizyka a literatura współczesna"