„SÅ‚owiaÅ„ska krew” PawÅ‚a KulpiÅ„skiego to swoisty hymn pochwalny dla sÅ‚owiaÅ„skiej kultury z czasów przed chrystianizacjÄ…. Akcja powieÅ›ci toczy siÄ™ w czasach, gdy książę Mieszko I, po przyjÄ™ciu chrzeÅ›cijaÅ„stwa, przyÅ‚Ä…cza na wschodzie kolejne ziemie do tworzonego paÅ„stwa. Czyni to w sposób krwawy i barbarzyÅ„ski.

Autor swojÄ… historiÄ™ snuje wokóÅ‚ życia dwóch braci: starszego Radomira i mÅ‚odszego Sambora. KtóregoÅ› dnia, ludzie Mieszka zabijajÄ… ich rodziców i prawdopodobnie najmÅ‚odszego brata. Jest to kara za udzielanÄ… przez nich pomoc buntujÄ…cym siÄ™ przeciw wÅ‚adzy Mieszka Mazowszanom. ChÅ‚opców ratuje Bogowid i bezpiecznie doprowadza do dziadków z wolnego jeszcze plemienia Dregowiczy. ChÅ‚opcy w osadzie dziadków dorastajÄ…, stajÄ…c siÄ™ Å›wietnymi wojami i szlachetnymi ludźmi. Wkrótce jednak spokój ostatnich wolnych plemion zostanie zagrożony. Od strony wschodniej przez WÅ‚odzimierza Rurykowicza, od zachodniej przez Mieszka I. Radomir i Sambor wkroczÄ… na drogÄ™ naznaczonÄ… wojnÄ… i krwiÄ…. Czy bÄ™dzie to także droga zemsty za morderstwo rodziców?

Powieść Pawła Kulpińskiego, mimo wielu krwawych scen, jest obrazem piękna życia wolnych Słowian, zniszczonego przez wprowadzane mieczem chrześcijaństwo i chciwość władzy sąsiednich państw. Jest w niej wiele wzruszeń i tęsknoty za czasami, kiedy ludzie wierzyli w słońce i piękno honoru oraz sprawiedliwości.