Wyrażenia i zwroty wywodzące się z Biblii. W poniższym wypracowaniu wyjaśniono sens i pochodzenie wyrażeń i zwrotów biblijnych, które funkcjonują i są stosowane do dziś w języku potocznym. Wyjaśniono następujące hasła: jabłko Adama, kainowe znamię, żona Lota, zamienić się w słup soli, arka Noego, Sodoma i Gomora, wieża Babel, krzak gorejący, patriarcha, manna z nieba, miska soczewicy. Każdy zwrot został omówiony z osobna stąd całość może stanowić sprawdzian lub ściągę. Całość zawiera 557 słów.

Rodowód, czas powstania i podział Biblii. Poniższe wypracowanie zawiera wszystkie najważniejsze wiadomości na temat Biblii. Wskazano rodowód, czas powstania, podział Starego i Nowego Testamentu, wymieniono najważniejsze przekłady Pisma Świętego podano pochodzenie nazwy. Temat ten jest realizowany w klasach liceum i technikum. Wypracowanie zawiera 416 słów.

Motywy biblijne w literaturze i sztuce. Poniższe wypracowanie wskazuje utwory literackie oraz dzieła artystyczne zawierające motywy biblijne. To jeden z działów omawianych w klasach liceum i techniką a także temat , który cyklicznie pojawia się jako zagadnienie do prezentacji maturalnych. W poniższym wypracowaniu omówiono: Bogurodzice, Lament świętokrzyski, „Krótkość żywota„ Daniela Naborowskiego, „Piosenka o końcu świata” Czesława Miłosza, Jan Kasprowicz wiersz „Dies irae”, Michała Anioła - "Pieta", Durer "Opłakiwanie śmierci Chrystusa". Całość zawiera 878 słów.

Księga Koheleta- wizja człowieka i świata. Wypracowanie stanowi analizę i omówienie Księgi Koheleta. Zawarta w niej wizja przemijalności człowieka pozostaje jednym z silniej zaznaczonych motywów literackich dotyczących sensu życia przeniesionym przez chrześcijaństwo z judaizmu. Jak twierdzi bowiem Kohelet „marność, wszystko marność”. W poniższym wypracowaniu dokładnie omówiono wymowę utworu oraz główną myśl filozoficzną Całość poparta cytatami zawiera 308 słów.

Dramat człowieka cierpiącego na przykładzie Hioba. Wypracowanie z języka polskiego (gimnazjum, liceum, technikum) na temat losów Hioba, człowieka oddanego bez reszty woli Boga. Wypracowanie przytacza dzieje Hioba oraz rozważania nad dramatem, jaki go spotyka. Wypracowanie zawiera 393 wyrazy.

Problematyka księgi Hioba. Poniższe wypracowanie stanowi analizę i omówienie Księgi Hioba. Należy zaznaczyć, że Księga jest zaliczana do pism mądrościowych. Jako gatunek jest to dramat poetycko – filozoficzny stąd zostaje uznana za jednolite odrębne dzieło. Obraz w niej zawarty podejmuje rozważania na temat sensu cierpienia człowieka. W wypracowaniu szczegółowo omówiono tematykę. Całość poparta cytatami zawiera 350 słów.

Sens istnienia człowieka zawarty w księdze Kocheleta i Hioba. Wypracowanie przestawia problematykę sensu istnienia człowieka na podstawie Biblii. Omówione zostają księga Koheleta i Hioba. Zestawienie i porównanie tych przykładów umożliwia dokładne ukazanie rozważań ludzkich. Opisy i odwołania zostały poparte cytatami pochodzącymi bezpośrednio ze Starego Testamentu. Wypracowanie zawiera 410 słów.

„Hymn o miłości” i „Pieśń nad pieśniami” – interpretacje. Dwie oddzielne interpretacje najsłynniejszych utworów biblijnych. Pierwszy z nich to „Hymn o miłości”, który definiuje cechy prawdziwego uczucia, natomiast „Pieśń nad pieśniami” to opis uczucia jedynie zmysłowego. Te opracowania są idealną notatką do nauki, ale przede wszystkim gotowym wypracowaniem, pracą domową. Wypracowania dotyczą biblijnych utworów traktujących na temat miłości.. Wypracowania liczą 316 wyrazów.