„Niestatek” analiza utworu. W poniższym wypracowaniu dokonano analizy i omówienia wiersza Jana Andrzeja Morsztyna zatytułowanego” Niestatek”. Wiersz składa się z szeregu zdań orzekających. Aby dokonać prawidłowej analizy należy zwrócić szczególną uwagę na porównania to bowiem dzięki nim autor uzyskał specyficzne efekty artystyczne. W wypracowaniu omówiono treść i budowę utworu. Całość poparta jest cytatami. Wypracowanie zawiera 310 słów.

„Do trupa” analiza utworu. W poniższym wypracowaniu dokonano analizy i omówienia wiersza Jana Andrzeja Morsztyna zatytułowanego „Do trupa”. Utwór ten jest napisany jedenastozgłoskowcem i posiada budowę sonetu włoskiego upowszechnionego przez Dantego i Petrarkę. Choć tytuł ten w bezpośredni sposób nie kojarzy się z miłością jednak pozostaje utrzymany w kręgu motywów miłosnych. W wypracowaniu omówiono treść i budowę utworu, omówiono sylwetkę autora, wskazano barokowy koncept. Wypracowanie zawiera 305 słów.

„Do Panny” analiza utworu. W poniższym wypracowaniu dokonano analizy i omówienia wiersza Jana Andrzeja Morsztyna zatytułowanego „Do Panny”. Wiersz zbudowany jest z sześciu trzynastozgłoskowych wersów zawierających rymy parzyste. Kobieta ukazana w tym utworze pozostaje bezwzględna wobec uczuć adoratora. Jej serce jak mówi autor jest twarde jak głaz, nie są w stanie skruszyć go nawet łzy. W wypracowaniu omówiono treść i budowę utworu, omówiono sylwetkę autora, wskazano barokowy koncept. Wypracowanie zawiera 415 słów.

„Do czytelnika” – analiza wiersza. Wypracowanie stanowi analizę i interpretację wiersza Jana Andrzeja Morsztyna pod tytułem „Do czytelnika”. To kolejny utwór poety skierowany do konkretnej osoby, zawierający porównania i swoiste rady. Całość została poparta licznymi cytatami. Tekst zawiera 323 słowa.

Porównanie twórczości Jana Andrzeja Morsztyna i Daniela Naborowskiego. Poniższe wypracowanie stanowi omówienie i porównanie twórczości czołowych przedstawicieli poezji barokowej Jana Andrzeja Morsztyna i Daniela Naborowskiego. Podczas analizy wyłaniają się podobieństwie, ale również różnice. Aby poprzeć to stwierdzenie należy pokrótce omówić wybrane dzieła poetów. Tematykę wypracowania poparto analizą następujących utworów: „Do Panny”, „Do Trupa”, „Cnota grunt wszystkiemu”, „Krótkość żywota”. Całość zawiera 502 słowa.