Obraz dziecka w epoce Pozytywizmu. Poniższe wypracowanie omawia motyw dziecka ukazywany w epoce pozytywizmu. Całość uzasadniona jest analizą dwóch nowel pochodzących z ówczesnej epoki: „Janko muzykant” Henryka Sienkiewicza i „Antek” Bolesława Prusa. Tekst może również stanowić osobne analizy tych lektur. Wypracowanie zawiera 669 słów.

Motyw dziecka – "Tadeusz” E. Orzeszkowa, „Janko Muzykant” H. Sienkiewicz. Wypracowanie prezentuje motyw dziecka zawarty w literaturze na podstawie dwóch nowel: „Tadeusza” Elizy Orzeszkowej i „Janko Muzykanta” Henryka Sienkiewicza. Całość stanowi również gotowe analizy i interpretacje obydwu utworów. Wypracowanie zawiera 553 słowa.

Charakterystyka Antka, B. Prus. Antek to tytułowy bohater noweli Bolesława Prusa. Poznajemy go, jako małego chłopca, który dojrzewa i wyrasta na przystojnego młodzieńca. Urodził się i wychowywał w bardzo biednej wiejskiej rodzinie. Od najmłodszych lat musiał pracować. Początkowo zajmował się młodszą siostrą, Rozalią, ale wkrótce doszły inne obowiązki, takie jak wypasanie świń. Wypracowanie zawiera 693 wyrazy.

Burzliwe dorastanie na podstawie „Przedwiośnia” Żeromskiego- Cezary Baryka. Opracowanie lektury obowiązkowej na maturze pt. ”Przedwiośnie” S. Żeromskiego. Wypracowanie dotyczy charakterystyki Cezarego Baryki, zwraca uwagę na wydarzenia mające wpływ na jego osobowość. Opisuje postać uwzględniając etapy jego życia. Tekst zawiera 658 słów.

Motyw dziecka w. Zofia Nałkowska – „Medaliony” – „Dorośli i dzieci w Oświęcimiu”. Poniższe wypracowanie stanowi analizę i omówienie opowiadania „Dorośli i dzieci w Oświęcimiu” zawartego w „Medalionach" Zofii Nałkowskiej. To w nim czytelnik dowiaduje się, że wydarzenia związane z drugą wojną światową wskazują, że nie tylko w Warszawie, Treblinkach czy Oświęcimiu rozgrywała się tragedia. Uwidocznione zostaje również jak bardzo śmierć jako codzienne doświadczenie zmieniła sposób postrzegania ludzi. W tekście dokładnie omówiono treść i wymowę utworu. Całość zawiera 381 słów.