Obraz matki w noweli Konopnickiej „Dym”. „Dym” Marii Konopnickiej to opowieść o bezwarunkowej miłości matki i syna. Autorka ukazuje wzajemny szacunek i wsparcie głównych bohaterów – matki, wdowy i jej jedynego syna Marcysia. Poświęcają sobie cała uwagę, wspierają się. Wypracowanie zawiera 464 wyrazy.

Motyw matki w Przedwiośniu, Żeromskiego. Poniższe wypracowanie omawia motyw matki zawarty w powieści Żeromskiego. Jej postać odegrała znaczący wpływ na życie głównego bohatera. Jako matka stanowi z pewnością obraz wyjątkowy. Opisy poparte zostały cytatami pochodzącymi bezpośrednio z tekstu lektury. Wypracowanie zawiera 386 słowa.

Wypracowanie - porównanie matek z: „Przedwiośnie” Żeromskiego i „Dym” Konopnickiej. Wypracowanie omawia motyw matki zawarty w literaturze poprzez zestawienie ze sobą dwóch utworów: „ Przedwiośnia” Żeromskiego i noweli „Dym” Konopnickiej. Omówione przykłady matek mogą również stanowić ich osobne charakterystyki. Wypracowanie zawiera 421 słów.

Charakterystyka matki Antka – B. Prus. Wypracowanie dotyczy matki Antka, tytułowego bohatera noweli B. Prusa. Była ona prostą kobietą, która wraz z mężem i trójką dzieci mieszkała na wsi. Zajmowała się pracą w gospodarstwie i na polu. Od najmłodszych lat uczyła dzieci zamiłowania do pracy, samodzielności i odpowiedzialności. Jednak po śmierci męża musiała przejąć o jego obowiązki, co równało się z jeszcze większą ilością pracy. Wypracowanie zawiera 703 wyrazy.

Staber mater Delorsa – motyw stałej matki boleściwej. Stała matka boleściwa, czyli Staber mater Delorsa to jeden z najważniejszych i ponadczasowych motywów literackich. Należy powiedzieć, że topos czerpie swe korzenie z Nowego Testamentu, to Maryja bowiem uosabia w sobie cechy wszystkich cierpiących matek, które cierpią wraz ze swoimi dziećmi. W poniższym wypracowaniu wykorzystano następujące przykłady: „Nowy Testament”, „Lament Świętokrzyski”, „Balladynę” Juliusza Słowackiego, III cześć "Dziadów", scena VIII - Adama Mickiewicza, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, "Dym" Mari Konopnickiej. Wypracowanie zawiera 709 słów.