Życie. Wydanie drugie poprawione

Autor: Olga Kubińska

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria

Stron: 140

Opłacalność: 8.04 zł/100 stron

Oszczędzasz: 41%

Życie. wydanie drugie poprawione to trzeci, po Białym kwadracie i okolicach i Zaduszkach, tomik wierszy Olgi Kubińskiej.

Historia odgrywa tu ważną rolę; powraca w obrazach otrutych dzieci Goebbelsa, bez szansy na ocalenie w ostatnim Kindertransporcie; stary człowiek znienacka, wyraźnie pod wpływem alkoholu, być może sprowokowany obejrzanym filmem czy usłyszaną w radiu dyskusją, opowiada wnukowi epizod z własnej przeszłości, kiedy jako młody człowiek przyjechał do Jedwabnego, ledwo tydzień po wymordowaniu żydowskich mieszkańców miasteczka i – niemal siedemdziesiąt lat później! – poruszony wspomina, że gorączka nie opadła, a mieszkańcy, gdyby cała sytuacja się powtórzyła, zachowaliby się tak samo.

Historia przeplata się z teraźniejszością, poszukiwaniem wyznaczników tożsamości jednostkowej i kodów rozpoznań wspólnych dla społeczności zamieszkującej mityczną Mitteleuropę w pierwszej dekadzie XXI wieku. Życie społeczne przenika życie rodzinne, a percepcję otaczającego świata wyznaczają, rozpoznawane wszystkimi zmysłami, znaki kultury. Życie codzienne splata się z biblijnymi przypowieściami, znajdującymi niespodziewanych narratorów znanych zdarzeń. Polskie zwyczaje znalazły obcego jako obserwatora, z ciekawością przyglądającego się czy to obyczajowi umieszczania kolorowych kasków na przydrożnych krzyżach, czy skłonności do świętowania klęsk i porażek. Mimo tych idiosynkrazji podsumowaniem całego tomu jest afirmatywne zakończenie tytułowego cyklu: „moje tutaj jest tutaj, / moje teraz – teraz”.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 11,25

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 10,13 zł
(dla stałych klientów)
11,25 zł ebookpoint.pl
mobi epub
11,35 zł ibuk.pl
mobi epub
12,49 zł vagabook.pl
mobi epub
13,25 zł gandalf.com.pl
mobi epub
14,44 zł swiatebookow.pl
mobi epub
16,22 zł litres.pl
mobi epub
19,00 zł empik.pl
mobi epub
  11,40 zł
w programie Nexto Premium
19,00 zł nexto.pl
mobi epub
19,00 zł virtualo.pl
mobi epub
14,90 zł
(z kodem prom.)
19,00 zł woblink.pl
mobi
14,60 zł zinamon.pl
epub
14,60 zł zinamon.pl

Olga Kubińska - inne e-booki

E-booki podobne do "Życie. Wydanie drugie poprawione"