ISBN:9788379080786

Poeta w labiryncie historii

Autor: Jerzy Kandziora

Wydawnictwo: Słowo/Obraz Terytoria

Oszczędzasz: 38%

„U źródeł mojej książki o Jerzym Ficowskim tkwił pewien odruch przekory i poczucie niedocenienia istotnego składnika poezji tego autora, który nazwałbym narracją historyczną. Ale sprawa jest znacznie szersza, historia obecna jest u Ficowskiego także w doświadczeniu pozapoetyckim. Od wielu lat mam świadomość, że pisał on jakby dwa teksty: tekst poezji i tekst własnej biografii, i o ile ten pierwszy był wielokrotnie analizowany, odczytywany, o tyle ten drugi wymaga dopiero refleksji i opisu. Domaga się refleksji tym natarczywiej, im bardziej oddalamy się od czasów PRL, i dystans ten pozwala zrozumieć, jak niezwykłą postacią w krajobrazie powojennej Polski był poeta, ale także badacz życia Cyganów i biograf Brunona Schulza, odkrywca Papuszy, autor piosenek, tłumacz, monografista Witolda Wojtkiewicza, twórca zarazem elitarny i popularny – Jerzy Ficowski. […] Obie te sprawy, oba te «teksty» – wiersze o historii i ową biografię zewnętrzną człowieka poznającego – ogarniam tytułem niniejszej książki” – ze wstępu.

„Książka nie tylko znakomita pod względem intelektualnym, oryginalna, pełna inwencji, ale także bardzo dobrze napisana. Czyta się ją z niesłabnącym zainteresowaniem” – Alicja Helman.

„Książka poza bardzo efektownymi popisami sztuki interpretacji, godnymi wysokiego poziomu artystycznego tych znakomitych filmów, jest napisana rzadko spotykaną, ujmująco piękną, literacką polszczyzną, której obrazowy styl składa się na wyjątkowo plastyczny i sugestywny ekwiwalent wizualnej urody kina Bertolucciego. Intelektualny polot, erudycyjne zaplecze interdyscyplinarne, analityczna precyzja i interpretacyjna odkrywczość, a także pisarski talent złożyły się na wysokiej klasy rezultat poznawczy” – Tadeusz Szczepański.

Najlepsza cena: Vagabook
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.20 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 23.68 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
23.68 zł vagabook.pl
mobi epub
24.01 zł ebuczek.pl
mobi epub
24.33 zł litres.pl
mobi epub
25.87 zł gandalf.com.pl
mobi epub
25.95 zł ibuk.pl
mobi epub
od 25.92 zł
(dla stałych klientów)
28.80 zł ebookpoint.pl
mobi epub
28.87 zł swiatebookow.pl
mobi epub
32.43 zł empik.pl
mobi epub
  21.60 zł
w programie Nexto Premium
33.48 zł nexto.pl
mobi
29.20 zł zinamon.pl
epub
29.20 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Poeta w labiryncie historii"