Jeden z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich w tej bardzo osobistej autobiografii przedstawia kulisy dyscypliny sportowej, której poświęcił wiele lat życia. Z otwartością opowiada o sporcie, który pokochał, dzięki któremu odniósł sukces, ale który też ma swoje ciemne strony. Jak w każdym sporcie, w skokach narciarskich miewa się wzloty i upadki. Upadki należy tu rozumieć bardzo dosłownie, bo właśnie od pamiętnego upadku w Kulm zaczyna się ta książka.

„To naprawdę przerażające uczucie - lecisz z prędkością 105 kilometrów na godzinę, twój wzrok skupia się na linii oznaczającej wysokość skoczni i nagle wypina ci się narta. Zupełnie jakbyś robił krok, a ziemia nagle osunęła ci się spod nóg(…)”

 

Kiedy obudził się w szpitalu, nic nie pamiętał. Czuł tylko przeszywający ból i paraliżujące pieczenie twarzy. Kilka godzin wcześniej w Kulm przeżył dramatyczny upadek, po którym cały narciarski świat na moment wstrzymał oddech. Mimo że do igrzysk w Soczi pozostał niespełna miesiąc, zdecydował, że musi tam wystartować. Rehabilitacja, powrót do formy, ale przede wszystkim walka ze strachem. Z poczuciem, że może już nigdy nie zobaczyć swojej córeczki Lilly...

"Bałem się przed każdym skokiem, ale mimo to skakałem. Kochałem to".

 

Prostota i szczerość z jaką została napisana ta książka, liczne retrospekcje i przeplatanie ze sobą wątków z życia sportowego i osobistego sprawiają, że książkę czyta się jak powieść.

Thomas Morgenstern przypomina swoje zwycięskie skoki, opowiada o rywalizacji z Gregorem Schlierenzauerem, tłumaczy, dlaczego nienawidzi skoczni w Planicy, i wyjaśnia, czemu postanowił rozstać się z Kristiną.

Po raz pierwszy zdradza też, co naprawdę czuje skoczek narciarski. Jakie myśli towarzyszą mu, gdy z ogromną siłą uderza o twardy zeskok. I co dzieje się w jego głowie, gdy po kolejnych upadkach ponownie siada na belce.

Dzięki tej książce poznajemy Morgensterna jako sportowca i jako człowieka. Lepiej rozumiemy również powody, dla których rozstał się ze światem sportu.

 

***

Thomasa pamiętam jako osobę pogodną, sprawiającą wrażenie przystępnej dla kibiców, choć myślę, że jego uśmiech skrywał wiele tajemnic. Jako zawodnik był wyjątkowo ambitny, wymagający od siebie, stała za tym jego wielka pracowitość. Szkoda, że Thomas, który był nie tylko najwyższej klasy zawodnikiem, ale i tak barwną postacią świata skoków narciarskich, przedwcześnie zakończył swoją karierę.

- Kamil Stoch

Linia życia Morgiego nie jest ani prostą wznoszącą, ani równią pochyłą. To sinusoida dotykająca nieba i sięgająca granicy wytrzymałości.

- Łukasz Kruczek

Tę książkę każdy przeczyta szybko. Pokazuje ”duszę” wybitnego sportowca. Niemal każda strona jest zdjęciem rentgenowskim austriackiego skoczka. Thomas Morgenstern otwiera się przed nami. Pokazuje drugie oblicze sportowej kariery. Opisuje, jak walczył, by pozbyć się sportowych i życiowych cieni. Często ogromnym kosztem. Opowieść mistrza olimpijskiego w skokach narciarskich czyta się jednym tchem. Ale po tę książkę warto sięgać często. Dla wielu może być bowiem przestrogą, ale i lekarstwem.

- Tomasz Zimoch, Polskie Radio Program I

Kiedy siadał na belce startowej, sportowy świat wstrzymywał oddech i czekał na wspaniałe narciarskie przedstawienie. Thomas grał w nim zazwyczaj główną rolę. Czytając książkę, odkrywamy jednak nie tylko sportowca, ale przede wszystkim niezwykle wrażliwego człowieka, dzielnie walczącego o zwycięstwo zarówno na skoczni, jak i w życiu. To bardziej powieść niż klasyczna autobiografia. Porywająca historia mistrza, który w ciekawy sposób odkrywa niemal wszystkie swoje karty. Thomas Morgenstern, jakiego chyba nie wszyscy znali, a jakiego naprawdę warto poznać...

- Sebastian Szczęsny, TVP Sport

***

Thomas Morgenstern - austriacki skoczek narciarski, ośmiokrotny mistrz świata, trzykrotny mistrz olimpijski. Dwa razy, w sezonach 2007/2008 i 2010/2011, zdobywał Kryształową Kulę. Ma na koncie 23 zwycięstwa w Pucharze Świata, aż 76 razy stawał na podium tych zawodów. W trakcie kariery przeżył groźnie wyglądające upadki: w 2003 roku w Kuusamo, w 2009 roku na treningu w Kuopio, w grudniu 2013 roku w Titisee-Neustadt oraz trzy tygodnie później na skoczni w Kulm.

Po ostatnim z nich wrócił jeszcze do skakania, by na igrzyskach olimpijskich w Soczi sięgnąć po srebrny medal w drużynie. 26 września 2014 roku ogłosił zakończenie kariery.

Michael Roscher - dziennikarz ORF, publicznej austriackiej telewizji i radia. Specjalizuje się w tematyce narciarstwa klasycznego. Towarzyszył Thomasowi Morgensternowi podczas jego sportowej kariery.