Alternatywne dzieje Europy, których bieg odmienia mechaniczna armia Klakierów.

Zaczęło się od wynalazku siedemnastowiecznego holenderskiego naukowca i zegarmistrza Christiana Huygensa, który konstruuje pierwszego mechanicznego człowieka posłusznego woli swego pana i stwórcy. W niedługim czasie Holandia powołuje do istnienia pierwszą armię stworzoną z mechanicznych istot - odpornych na obrażenia niewolników zwanych Klakierami, którzy w karnych szeregach maszerują na Westminster. Królestwo Niderlandów staje się supermocarstwem. Trzy stulecia później ich niepodzielnej władzy w Europie przeciwstawia się jedynie Francja uparcie dążąca do tego, by każdy mógł cieszyć się wolnością, zarówno człowiek z krwi i kości, jak i ten zbudowany z mosiądzu.

Odzyskanie wolności przez Klakierów wydaje się zresztą jedyną szansą na pozbawienie Holandii dominującej pozycji militarnej.

Póki co jednak Holandia i Francja cieszą się osiągniętym po latach wojen kruchym rozejmem. Ale jeden zuchwały klakier o imieniu Jax nie może już dłużej znieść geas – niewolniczych więzi ze swoimi panami. Jak tylko nadarzy się okazja, wyciągnie mechaniczną rękę po wolność, a konsekwencje jego ucieczki zatrząsną fundamentami Mosiężnego Tronu.

 

Zegarmistrzowie kłamią!

Mam na imię Jax.

Tak mnie nazwali moi ludzcy panowie.

Jestem klakierem – mechanicznym człowiekiem napędzanym mocą alchemii. Armie złożone z mi podobnych podbiły Europę i uczyniły Mosiężny Tron jedynym supermocarstwem.

Jestem wiernym sługą i doskonałą machiną wojenną.

Zostałem obdarzony ogromną siłą i nieskończoną wytrzymałością.

Jestem posłuszny życzeniom moich panów.

Jestem niewolnikiem.

Ale wkrótce będę wolny.

 

***

Niezwykle oryginalny świat i trzymająca w napięciu opowieść, która porusza jedno z największych pytań fantastyki: czy ludzie różnią się od samoświadomych maszyn?

- Krzysztof Piskorski