Książka "Model systemu społecznego a problemy zarządzania" zawiera wielostronny obraz rzeczywistości społecznej stanowiący jednak funkcjonalną całość. Prezentuje całkowicie odmienny i urealniony obraz rzeczywistości społecznej włączając w nią środowisko naturalne, w którym toczy się życie określonego społeczeństwa. W publikacji tej zostały przedstawione m.in.:

- sformułowania precyzujące istotę aktywności i efektywności, istotę kultury, sztuki zarządzania,

- podstawowe kierunki aktywności społeczeństwa,

- główne składniki struktur każdego z kierunków aktywności decydujące o istnieniu określonego rodzaju działania,

- specyfiki podstawowych kierunków działalności kierowniczej.

Opracowanie to jest interesujące i pomocne zarówno dla kadry kierowniczej różnych szczebli zarządzania, jak i dla przedstawicie- li wielu dyscyplin naukowych wspomagających sprawność i skuteczność działalności kierowniczej.

Dr Tadeusz Chudoba, z wykształcenia historyk, pracę doktorską pisaną pod kierunkiem prof. Stanisława Herbsta ukierunkował na badanie rynków w różnych ujęciach: lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim.

Po uzyskaniu stopnia doktora pracował w Katedrze Turystyki Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i w Zakładzie Problemów Społecznych Instytutu Turystyki. W tym czasie odbył szereg podróży do Holandii, Wielkiej Brytanii, Norwegii i USA połączonych z wykładami gościnnymi, nawiązał liczne kontakty naukowe i zapoznał się z interesującą, niedostępną wówczas w Polsce literaturą przedmiotu oraz praktycznym podejściem do zarządzania i jego ekonomiczności oraz sprawności. W latach 1984-1996 przebywał w Szwecji gdzie w Skörde m.in. był wykładowcą w Högskolan - fili Uniwersytetu w Göteborgu.

Od 1997 r. ponownie nawiązał kontakt z uczelniami w Polsce. Pracował kolejno: w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, na Wydziale Zarządzania w Wyższej Szkole Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu oraz w Wyższej Szkole Kultury Fizycznej i Turystyki w Pruszkowie.