Czego chce współczesna kobieta? Problematyka kobieca na łamach polskiej prasy w Łodzi przełomu XIX i XX wieku

Autor: Marta Sikorska-Kowalska

Wydawnictwo: Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego

 Antologii tekstów poświęconych problematyce kobiecej z przełomu XIX i XX wieku, za tytuł posłużyło pytanie, które nigdy nie straci na aktualności: „Czego chce współczesna kobieta?” - artykuł, w którym próbowano rozstrzygnąć to zagadnienie ukazał się w „Kurierze Łódzkim” z 1908 r. Próbowano w nim rozstrzygnąć to zagadnienie na łamach „Kuriera Łódzkiego” z 1908 r. Podkreślano w nim, że kobiety są twórcami kultury i bez nich nie dokonają się przemiany cywilizacyjne, a Polska nie odzyska niepodległości. W szczególności kobiety zażądały prawa do pracy, rozporządzania swoim majątkiem, wolności, równości, szacunku.
Część artykułów dotyczy wychowania oraz edukacji kobiet, m. in. problemów łódzkich gimnazjów żeńskich, dopuszczenia kobiet do studiów wyższych. Zamieszczono też teksty z zakresu higieny kobiety i macierzyństwa. Poświęcono także rozdział pracy kobiet – ukazuje on ciężkie warunki pracy robotnic oraz ustawodawstwo fabryczne.
Praca prezentuje również publicystykę poświęconą walce z prostytucją oraz handlem żywym towarem. Część wydawnictwa poświęcona jest modzie oraz walce z gorsetem, który niszczył zdrowie kobiety. Pokazano, że nowe trendy w modzie należały do ważnych tematów podejmowanych przez ówczesną publicystkę, również tę prowincjonalną.
Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 15,54

DRM? Formaty Cena Księgarnia
bez DRM mobi epub pdf
od 13,99 zł
(dla stałych klientów)
15,54 zł ebookpoint.pl
bez DRM mobi epub pdf
15,74 zł gandalf.com.pl
bez DRM mobi epub pdf
16,40 zł muve.pl
bez DRM mobi epub pdf
17,99 zł eplaton.pl
bez DRM mobi epub pdf Po rejestracji »
19,00 zł nexto.pl
bez DRM mobi epub pdf
20,00 zł koobe.pl
bez DRM mobi epub pdf
20,00 zł legimi.com
bez DRM mobi epub pdf
20,00 zł virtualo.pl
bez DRM mobi epub pdf
20,00 zł swiatebookow.pl
bez DRM mobi epub
20,00 zł empik.pl
bez DRM mobi epub
14,90 zł
(z kodem prom.)
22,14 zł woblink.pl

Marta Sikorska-Kowalska - inne e-booki

E-booki podobne do "Czego chce współczesna kobieta? Problematyka kobieca na łamach polskiej prasy w Łodzi przełomu XIX i XX wieku"