Tanatoturystyka. Od przestrzeni śmierci do przestrzeni turystycznej

Autor: Sławoj Tanaś

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Stron: 224

Opłacalność: 7.63 zł/100 stron

Intensywny rozwój światowej turystyki determinuje organizację przestrzeni turystycznych będących rezultatem zmieniających się w czasie potrzeb konsumpcyjnych turysty, które decydują o odkrywaniu nowych obszarów dla turystyki, choć znanych wcześniej, to nie zawsze z nią identyfikowanych. We współczesnej turystyce kulturowej, w ramach której turysta odwiedza miejsca stanowiące lub prezentujące materialne i niematerialne dziedzictwo historyczne i artystyczne, powszechna jest m.in. śmierć.

Podróże turystyczne, w ramach których odwiedzane są przestrzenie śmierci nazwano tanatoturystyką. Tanatoturystykę można uznać za swego rodzaju pomost pomiędzy śmiercią a życiem, pomiędzy umarłymi a żywymi. Turysta jest zachęcany do kontemplacji śmierci mającej wymiar nie tylko religijny, ale również, a może przede wszystkim, społeczny. Śmierć wzbudza zarówno lęk, respekt, jak i zdystansowany uśmiech. Turystyka jest w stanie wygenerować każdy z zamierzonych skutków, w zależności od potrzeb i zasobów, jakimi dysponują i turyści, i organizatorzy atrakcji turystycznych. Popkulturowe i rozrywkowe produkty turystyczne wielokrotnie wykorzystują aspekt śmierci, jej obraz i symbolikę w celu wywołania określonych wrażeń i emocji. Zamki strachu, muzea śmierci, inscenizacje egzekucji i tortur, podróże do stref zagrożenia życia są niewątpliwie przykładem diametralnie innego, w ocenie wielu kontrowersyjnego lub nieprzyzwoitego, wykorzystania przestrzeni śmierci do celów komercyjnych.

Niezależnie, czy w wymiarze kultury wysokiej czy popularnej zawsze przekaz płynący do turysty ma dla niego wymierne znaczenie. Tanatoturystyka, stanowiąca rodzaj turystyki kulturowej, wpływa na poszerzenie świadomości społecznej, odkrywanie dziedzictwa przez przekraczanie granic kulturowych, rozbudzanie rozmaitych potrzeb, identyfikację, wartościowanie oraz interpretację kultur. Kontakt z przestrzenią śmierci może być dla turysty stymulujący, poprzez odkrywanie nieznanego dla niego świata, wielokrotnie niezrozumiałego i rodzącego obawy.
 
Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 9 ofert ebooków od 17,08

DRM? Formaty Cena Księgarnia
bez DRM pdf
od 15,37 zł
(dla stałych klientów)
17,08 zł ebookpoint.pl
bez DRM pdf
od 4,92 zł
(dostęp online)
17,28 zł ibuk.pl
bez DRM pdf
17,56 zł gandalf.com.pl
bez DRM pdf
19,40 zł zinamon.pl
plik zabezpieczony DRM pdf
19,44 zł ravelo.pl
bez DRM pdf
19,95 zł swiatebookow.pl
bez DRM pdf
  12,60 zł
w programie Nexto Premium
19,95 zł nexto.pl
plik zabezpieczony DRM pdf
21,00 zł legimi.com
bez DRM pdf
21,00 zł virtualo.pl

E-booki podobne do "Tanatoturystyka. Od przestrzeni śmierci do przestrzeni turystycznej"