Polszczyzna dziewiętnastowiecznych salonów

Autor: Elżbieta Umińska-Tytoń

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Stron: 262

Opłacalność: 4.6 zł/100 stron

Publikacja ukazuje etykietę językową dziewiętnastowiecznych salonów polskich. Materia językowa usytuowana została na szerszym tle kulturowym epoki, co rozszerza krąg odbiorców o czytelników niejęzykoznawców, a tym samym propaguje wiedzę o języku jako integralnym składniku przestrzeni społecznej określonej epoki.

Salon był miejscem, gdzie kształtowano i stosowano wyższe formy zachowania, także językowego. Służyło to poczuciu elitarności, podkreślało dystans dzielący grupę osób bywałych na salonach od reszty społeczeństwa. Wyszukane formy grzeczności były ważnym sposobem tego wyróżnienia. Niemniej istotną rolę pełniło słownictwo. Jak wiadomo, jest to warstwa języka, która najlepiej odzwierciedla strukturę społeczną jego użytkowników. Zatem swoista leksyka charakterystyczna dla komunikacji salonowej, będzie także przedmiotem opisu.

Opis polszczyzny salonowej wydaje się potrzebny z kilku powodów:

1. Brak w dotychczasowych badaniach nad językiem XIX w. prac zajmujących się jego ówczesnym zróżnicowaniem społecznym. W ogóle opisowi stylistycznych i socjalnych odmian języka polskiego w XIX w. poświęcono dotąd niewiele miejsca. W polu zainteresowań językoznawców znalazły się jedynie gwary miejskie (warszawska i krakowska) oraz – w różnym zakresie – styl potoczny. Język elit tamtych czasów nie doczekał się dotąd opracowania.

2. Badany typ kontaktu ukazuje bogactwo stylistyczne naszego języka, który dziś coraz silniej ulega naporowi wszechogarniającej potoczności.

3. Zamierzony opis utrwala odchodzący w przeszłość sposób posługiwania się językiem wyszukanym, eleganckim, dbałym o formy. 
Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 12,04

DRM? Formaty Cena Księgarnia
bez DRM pdf
od 10,84 zł
(dla stałych klientów)
12,04 zł ebookpoint.pl
bez DRM pdf
od 4,92 zł
(dostęp online)
12,24 zł ibuk.pl
bez DRM pdf
14,23 zł gandalf.com.pl
bez DRM pdf
  10,20 zł
w programie Nexto Premium
16,15 zł nexto.pl
bez DRM pdf
16,15 zł swiatebookow.pl
plik zabezpieczony DRM pdf
17,00 zł legimi.com
bez DRM pdf
17,00 zł virtualo.pl
plik zabezpieczony DRM pdf
18,36 zł ravelo.pl
bez DRM pdf
18,40 zł zinamon.pl
plik zabezpieczony DRM pdf
14,90 zł
(z kodem prom.)
21,40 zł woblink.pl

E-booki podobne do "Polszczyzna dziewiętnastowiecznych salonów"