Wybór tekstów z dziejów języka polskiego. Tom 1: Do połowy XIX w.

Autor: Marek Cybulski

Wydawnictwo: Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego

Stron: 630

Opłacalność: 4.61 zł/100 stron

Dwutomowa antologia pod red. prof. Marka Cybulskiego przynosi uporządkowany chronologicznie zbiór ponad pięciuset tekstów polskich. Obejmuje ogół piśmiennictwa, utrwala w całości lub we fragmentach teksty od najstarszych po współczesne: od średniowiecznej bulli papieskiej do internetowego flejmu. Zawiera zabytki kanoniczne, powszechnie znane, ale także dotąd niepublikowane i trudno dostępne; teksty wybitne i nietypowe oraz niewybitne i typowe: wielką poezję i nieudolną rymowankę, artykuł sławnego uczonego i pracę domową ucznia-nieuka. Odkryjemy zabawny barokowy przepis kucharski i ponury list skazańca pisany w dniu egzekucji; sensacyjny protokół sprawy o czary i pedantyczny regulamin strzelania z muszkietu. Odnajdziemy świadectwa ekspansji i porażek naszego języka, grzęźnięcia w prymitywie i dorastania do nowoczesności; ulegania obcym wpływom i wybijania się na językową niepodległość.
Książka umożliwia śledzenie ewolucji stylów funkcjonalnych, społecznych odmian języka, świadomości językowej i wiedzy o języku. Informuje o sytuacji językowej w Polsce, o polityce językowej Polaków i wobec Polaków. Pokazuje ewolucję fonetyki, gramatyki, słownictwa i ortografii. Teksty opatrzono omówieniami zjawisk, które w nich wystąpiły lub które stanowiły dla nich konteksty. Wyjaśnienia te umieszczono w komentarzach, przypisach, słownikach i w indeksie.
Wybór… ma przede wszystkim pomóc studentom i pracownikom filologii polskiej w studiowaniu i nauczaniu historii języka, gramatyki historycznej, stylistyki, retoryki, leksykologii, genologii, dialektologii, ale z pewnością zainteresuje każdego, kogo fascynują sprawy Polski i Polaków.
 
Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.16 zł

Znaleziono 8 ofert ebooków od 29,05

Formaty Cena Księgarnia
pdf
od 26,15 zł
(dla stałych klientów)
29,05 zł ebookpoint.pl
pdf
od 4,92 zł
(dostęp online)
29,25 zł ibuk.pl
pdf
32,64 zł gandalf.com.pl
pdf
35,10 zł zinamon.pl
pdf
35,10 zł ravelo.pl
pdf
37,05 zł swiatebookow.pl
pdf
39,00 zł virtualo.pl
pdf
39,00 zł legimi.com

Marek Cybulski - inne e-booki

E-booki podobne do "Wybór tekstów z dziejów języka polskiego. Tom 1: Do połowy XIX w."