Zdarza się. Kurt Vonnegut: Życie

Autor: Charles J. Shields

Wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros

Oszczędzasz: 17%

W 2006 roku Charles J. Shields skontaktował się z Kurtem Vonnegutem listownie, by zapytać, czy ten zgodzi się na spisanie jego biografii. Pierwsza odpowiedź brzmiała „nie”. Jednak zafascynowany twórczością pisarza Shields postanowił nie poddawać się tak łatwo i po pewnym czasie ponowił swoją prośbę. Zgodę na przygotowanie książki otrzymał od autora wkrótce przed jego śmiercią – zdążył jednak przeprowadzić z nim kilka rozmów. Tak powstała pierwsza kompletna biografia jednego z najważniejszych dwudziestowiecznych pisarzy amerykańskich, autora „Kociej kołyski” i „Rzeźni numer pięć”. 

Charles J. Shields chronologicznie opisuje poszczególne etapy życia Vonneguta, począwszy od czasów drugiej wojny światowej i bombardowania Drezna, przez skromne początki twórcy zarobkującego pisaniem opowiadań do popularnych czasopism, aż po sukces Rzeźni numer pięć i cztery dekady spędzone w roli sumienia Ameryki. 

Największy nacisk kładzie jednak na życie prywatne pisarza. W oparciu o tysiące listów, a także liczne rozmowy z osobami, które go znały, biograf koncentruje się na ukazaniu rozdźwięku między publicznym wizerunkiem Vonneguta, powstałym na podstawie jego książek, a prawdziwą osobowością pisarza. Nie idealizuje, ale też nie demonizuje swego bohatera. Przedstawia go jako człowieka pełnego typowo ludzkich wad i sprzeczności, ale też  sympatycznego. Człowieka, w którego życiu nie było jednak zbyt wielu chwil prawdziwego szczęścia. 

Sama twórczość pisarza jest jedynie tłem dla jego biografii. Choć w Zdarza się. Kurt Vonnegut: Życie opisana została każda z powieści Kurta Vonneguta, to istotniejsze są okoliczności ich powstania. Mniejsze znaczenie mają tu artystyczne inspiracje pisarza, więcej uwagi zaś zostało poświęcone jego codziennemu życiu oraz relacjom z najbliższymi osobami: matką Edith, która popełniła samobójstwo, ojcem Kurtem seniorem, bratem Bernardem i siostrą Alice, która zmarła na raka, pierwszą żoną Jane, z którą spędził trzydzieści cztery lata i wychował szóstkę dzieci (w tym trzech przygarniętych siostrzeńców), oraz drugą żoną, Jill Krementz, przedstawioną przez Shieldsa w dość jednoznacznie demonicznym świetle.

Najlepsza cena: Ktoczyta.pl
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.20 zł

Znaleziono 13 ofert ebooków od 31,54

DRM? Formaty Cena Księgarnia
bez DRM mobi epub
31,54 zł ktoczyta.pl
bez DRM mobi epub
31,78 zł gandalf.com.pl
bez DRM mobi epub
od 29,07 zł
(dla stałych klientów)
32,30 zł ebookpoint.pl
bez DRM mobi epub
33,82 zł ibuk.pl
bez DRM mobi epub
34,20 zł ravelo.pl
bez DRM mobi epub
  22,80 zł
w programie Nexto Premium
36,10 zł nexto.pl
bez DRM mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
37,99 zł legimi.com
bez DRM mobi epub
37,99 zł publio.pl
bez DRM mobi epub
28,00 zł
(z kodem prom.)
38,00 zł woblink.pl
bez DRM mobi epub
38,00 zł empik.pl
bez DRM mobi epub
38,00 zł swiatebookow.pl
bez DRM mobi epub
38,00 zł virtualo.pl
bez DRM mobi
34,20 zł zinamon.pl
bez DRM epub
34,20 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Zdarza się. Kurt Vonnegut: Życie"