ISBN:9788379997039

Pokój

Autor: Emma Donoghue

Wydawnictwo: Sonia Draga

Opłacalność: 6.76 zł/100 stron

Poruszająca i ciepła opowieść o matce i jej kilkuletnim synku, o miłości pozwalającej przetrwać dramat, którego przetrwać niepodobna. Miniaturowy świat widziany oczami pięcioletniego chłopca, który jest bohaterem powieści i jej narratorem.

Cały świat małego Jacka to pokój, w którym jest przetrzymywany wraz ze swoją matką. Tu rozgrywa się dramat a jednocześnie toczy się normalne życie. W przeciwieństwie do kobiety, Jacek nie zna innego życia. W pokoju przyszedł na świat i nigdy go nie opuszczał. Tutaj spędza każdą chwilę, bawi się, uczy, ogląda telewizję. Obrazy z telewizyjnego ekranu są dla niego fikcją, jak opowiadane bajki czy czytane książki.

Opowieść tym ciekawsza, że przedstawiana z punktu widzenia dziecka, dla którego ten dramat jest czymś zupełnie normalnym, jest wszystkim co zna. To, że sypia ukryty w szafie, to że nigdy nie widział innych dzieci, nigdy nie był na spacerze, to że w tajemniczy sposób dostarczane jest im pożywienie i wyrzucane śmieci. Dla nas coś niewyobrażalnego, dla Jacka normalność. W tych ekstremalnych warunkach chłopiec wydaje się być szczęśliwy, o co każdego dnia z determinacją i pomysłowością dba jego matka. Ich „zwyczajne” życie zakłócają tylko wizyty starego Nicka, po których kobieta jest smutna.

Jack jednak jest coraz starszy i coraz bardziej ciekawy świata. Matka wie, że pokój nie wystarczy mu na długo.

To powieść przejmująca, chwytająca za serce, poruszająca najczulsze struny naszej wrażliwości. Tym bardziej, że została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami (sprawa Josefa Frizela). Książka zaś zainspirowała twórców filmowych, którzy na jej podstawie nakręcili film o tym samym tytule.

Powieść została nominowana mi. in. do Nagrody Bookera i Orange Prize for Fiction!

 

Ta książka to coś więcej niż tylko wyobrażenie traumy potwornie skrzywdzonych ludzi. - Zwierciadło

To niezwykle zapadająca w pamięć lektura, którą można odczytywać na wielu płaszczyznach – psychologicznej, socjologicznej i politycznej. To zupełnie wyjątkowy sposób pisania o miłości, dający nowe spojrzenia na świat, w którym żyjemy. - The New York Times

Powieść napisana trzeźwym, przekonującym stylem jest mądra, a chwilami, o zgrozo, nawet zabawna. - Gazeta Wyborcza, Duży Format

Wyślemy Ci maila, gdy książka pojawi sie w sprzedaży

Brak ofert. Niedługo mogą się pojawić, zajrzyj tutaj za jakiś czas

Emma Donoghue - inne e-booki