Zakładnik ISIS

Autor: Puk Damsgård

Wydawnictwo: Sonia Draga

Stron: 304

Opłacalność: 5.89 zł/100 stron

Oszczędzasz: 42%

Prawdziwa historia Duńczyka, który spędził ponad rok w więzieniu PI w Syrii, przetrzymywany przez bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego. Był ostatnim zakładnikiem, który odzyskał wolność. Jego współwięźniów spotkała śmierć z rąk oprawców.

Ta przejmująca książka przez wiele miesięcy znajdowała się na szczycie duńskich list bestsellerów, a prawa do publikacji zakupiło kilkanaście państw. Za Zakładnika ISIS autorka została uhonorowana najwyższą nagrodą dziennikarską w Danii, Cavlingprisen 2015. 

To pierwsza obszerna publikacja na ten temat. Puk Damsgård, korespondentka duńskiej telewizji DR na Bliskim Wschodzie, opowiada jak doszło do porwania duńskiego fotografa Daniela Rye’a i jak wyglądało jego życie przez 398 dni niewoli. Mówi też o znanym dziś na całym świecie więzieniu Państwa Islamskiego (PI) w syryjskim mieście Rakka, gdzie więzionych było 24 zachodnich zakładników. Jednym z pilnujących ich strażników był Brytyjczyk znany z mediów jako Jihadi John.

Daniel Rye, oraz inni zakładnicy, zostali uwolnieni w czerwcu 2014. Jako ostatni wyszli żywi z więzienia. Potem PI zaczęło po kolei zabijać pozostałych zakładników. Był wśród nich Amerykanin James Foley, z którym Daniel zaprzyjaźnił się w czasie długiej niewoli. Po wyjściu na wolność przekazał rodzinie Jamesa ostatni poruszający list zamordowanego przyjaciela.

Puk Damsgård opisuje także funkcjonowanie PI od środka, dzięki wywiadowi z byłym bojownikiem terrorystycznego ugrupowania, które w krótkim czasie rozrosło się do rozmiarów potężnej armii przejmującej kontrolę nad rozległymi obszarami kraju i dużymi miastami, ustanawiając na podbitych terenach własne rządy jako państwo w państwie.

Autorka zastanawia się nad znaczeniem ugrupowania dla rozwoju sytuacji w Syrii i Iraku, gdzie Dania uczestniczy w operacjach wojskowych w ramach koalicji przeciwko PI. Zadaje także równie ważne pytanie: dlaczego Daniel Rye i inni zakładnicy zostali wykupieni, zaś pozostali nigdy nie wrócili do swoich krajów?

Relacja Damsgård przedstawia maleńki fragment historii Danii na tle historii świata. Dzięki współpracy z Danielem Rye, jego rodziną i innymi osobami, które z bliska obserwowały opisywane wydarzenia, autorka pokazuje jak ludzie są w stanie znosić tortury, nawiązywać przyjaźnie i zachować nadzieję pomimo skrajnie trudnego położenia. A także jak pozostawieni w ojczyźnie bliscy radzą sobie ze strachem o życie uwięzionego.

Najlepsza cena: Virtualo
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.17 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 17,90

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
17,90 zł virtualo.pl
mobi epub
od 22,32 zł
(dla stałych klientów)
24,80 zł ebookpoint.pl
mobi epub
26,35 zł ibuk.pl
mobi epub
27,59 zł swiatebookow.pl
mobi epub
27,90 zł ravelo.pl
mobi epub
28,00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  18,60 zł
w programie Nexto Premium
29,45 zł nexto.pl
mobi epub
21,00 zł
(z kodem prom.)
31,00 zł woblink.pl
mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
31,00 zł legimi.com
mobi epub
31,00 zł publio.pl
mobi epub
31,19 zł gandalf.com.pl
mobi
27,90 zł zinamon.pl
epub
27,90 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Zakładnik ISIS"