ISBN:9788380026278

Klasyczny język tybetański

Autor: Agata Bareja-Starzyńska, Marek Mejor

Wydawnictwo: Dialog

Język tybetański zaliczany jest do rodziny języków chińsko-tybetańskich, a wraz z birmańskim tworzy grupę języków tybeto-birmańskich. Ze względu na swą długą historię, zasięg i kulturotwórczą rolę język tybetański jest, obok chińskiego, najważniejszym językiem Azji Wschodniej i Środkowej. Historia języka tybetańskiego sięga połowy VII wieku i wiąże się z wprowadzeniem religii buddyjskiej do Tybetu. Wraz z upiśmiennieniem podjęto w następnych stuleciach wielkie zadanie przetłumaczenia - głównie z sanskrytu - ogromnego zbioru pism buddyjskich. Tę znormalizowaną wówczas dla potrzeb przekładu postać języka tybetańskiego określa się często mianem „tybetańskiego klasycznego".

Marek Mejor, profesor na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego i w Katedrze Orientalistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prowadzi wykłady i seminaria z historii buddyzmu, literatury buddyjskiej i historii filozofii indyjskiej. Autor książki Sanskryt w serii „Języki Azji i Afyki”.

Agata Bareja-Starzyńska, adiunkt na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego i wykładowca w Katedrze Orientalistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mongolistka i tybetolog, prowadzi zajęcia m.in. z gramatyki klasycznego j. tybetańskiego, literatury, kultury i historii Tybetu. Bada historię upowszechnienia buddyzmu tybetańskiego w Mongolii, jego dziedzictwo kulturowe na przestrzeni dziejów i współczesną sytuację oraz kontakty tybetańsko-mongolskie.

Najlepsza cena: Woblink
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 9 ofert ebooków od 11.50 zł

Formaty Cena Księgarnia
pdf
11.50 zł woblink.pl
pdf
15.00 zł zinamon.pl
pdf
od 6.92 zł
(dostęp online)
18.40 zł ibuk.pl
pdf
18.47 zł ebuczek.pl
pdf
18.66 zł gandalf.com.pl
pdf
  13.80 zł
w programie Nexto Premium
21.39 zł nexto.pl
pdf
23.00 zł swiatebookow.pl
pdf
23.00 zł legimi.com
pdf
23.00 zł virtualo.pl

Agata Bareja-Starzyńska - inne e-booki

Marek Mejor - inne e-booki

E-booki podobne do "Klasyczny język tybetański"