ISBN:9788380029965

Najnowsze dzieje Afryki i Bliskiego Wschodu: Historia Najnowsza Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Historia współczesnej Afryki

Autor: Martin Meredith, Jerzy Zdanowski

Wydawnictwo: Dialog

Najnowsze dzieje Afryki i Bliskiego Wschodu - 2 książki:

1) Historia Najnowsza Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej

Dwieście lat historii Bliskiego Wschodu to okres obfitujący w wydarzenia – często burzliwe.

Przez region przetoczyły się dwie wojny światowe. Po I wojnie światowej został on rozczłonkowany przez wielkie mocarstwa na nowe jednostki polityczne. Po II wojnie mocarstwa wciągnęły Bliski Wschód do zimnej wojny. Nie ominęły go także kolejne fale globalizacji. Jednocześnie większością państw regionu wstrząsnęły wydarzenia związane z wewnętrzną dynamiką rozwoju. Zamachy, przewroty, rewolucje i modernizacja to codzienność Bliskiego Wschodu w XX wieku. Który z tych procesów pozostawił najtrwalszy ślad w historii politycznej regionu? Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie jest jednym z celów tej książki.

Jerzy Zdanowski, profesor nauk humanistycznych (2003), historyk i arabista, w latach 1978–2016 pracownik naukowy w Zakładzie Krajów Pozaeuropejskich oraz Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Od 2003 r. wykładowca w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, autor licznych publikacji o Bliskim Wschodzie.

2) Historia współczesnej Afryki

Martin Meredith jest znany jako doskonały reportażysta, biograf, a także historyk (z akademickim epizodem w życiorysie), który od wielu lat poznaje Afrykę od środka. Ta książka stanowi największe jego wyzwanie. Zawiera barwnie zarysowaną panoramę krajów – od Kairu po Kapsztad i od Dakaru po Dżibuti, a także osób – od Nkrumaha po Mugabe i od Burgiby po Mandelę i wydarzeń – od pełnych nadziei i euforii chwil towarzyszących podniesieniu czerwono-zielono-złotej flagi Ghany oraz przejęcia władzy przez Nasera po przepełniające rozpaczą ludobójstwa w Rwandzie i doprowadzające do ruiny spichlerza Afryki ekscesy Mugabe.

Trzeźwe, pozbawione ideologicznej otoczki spojrzenie Mereditha na Afrykę i jej współczesne problemy różni się od tak popularnego wśród profesjonalnych historyków ujęcia, zdominowanego przez nawoływanie do wyznawania europejskich grzechów. Autor ukazuje zarówno tragiczne dziedzictwo kolonializmu, jak i fatalną jakość i zgubną dla Afryki rolę rodzimych elit.

Prof. Ryszard Vorbrich

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Historia współczesnej Afryki to książka obszerna, ale stanowi bardzo lekką lekturę – napisana jest bowiem tak niemodnym już prostym językiem. Martin Meredith stworzył opowieść o najnowszej historii Afryki, pozbawioną pseudointelektualnych ozdobników, dyskursu opartego na gender czy postkolonialnego gniewu. Bierze na warsztat każdy z większych krajów afrykańskich i opowiada, co się tam wydarzyło po uzyskaniu niepodległości. […] Afrykańscy przywódcy znienawidzą tę książkę! […]

Wall Street Journal

Najlepsza cena: Zinamon
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.37 zł

Znaleziono 13 ofert ebooków od 68.30 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
72.45 zł virtualo.pl
mobi epub
75.60 zł litres.pl
mobi epub
82.22 zł ebuczek.pl
mobi epub
82.22 zł ebuczek.pl
mobi epub
83.90 zł empik.pl
mobi epub
od 28.00 zł
(dostęp online)
84.00 zł ibuk.pl
mobi epub
od 77.49 zł
(dla stałych klientów)
86.10 zł ebookpoint.pl
mobi epub
94.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  63.00 zł
w programie Nexto Premium
97.65 zł nexto.pl
mobi epub
105.00 zł woblink.pl
mobi epub
105.00 zł legimi.com
mobi epub
105.00 zł publio.pl
mobi epub
105.00 zł swiatebookow.pl
mobi
68.30 zł zinamon.pl
epub
68.30 zł zinamon.pl

Martin Meredith - inne e-booki

Jerzy Zdanowski - inne e-booki

E-booki podobne do "Najnowsze dzieje Afryki i Bliskiego Wschodu: Historia Najnowsza Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Historia współczesnej Afryki"