ISBN:9788380125674

Sarmackie theatrum. T. 4: Studia o literaturze i książce dawnej - 1 Znaki na niebie, wizje, objawienia w "Obleżeniu Jasnej Góry Częstochowskiej"

Wydawnictwo: Uniwersytet Śląski

To już czwarty tom wydawnictwa Zakładu Historii Literatury Baroku i Dawnej Książki, który stanowi kontynuację poprzednich. Książka jest pracą zbiorową i zawiera 11 rozpraw historycznoliterackich, głównie z zakresu literatury i kultury staropolskiej. Tom otwiera obszerny wstęp prof. dr hab. Renardy Ocieczek, w którym przypomniana została historia powstania Zakładu oraz dotychczasowe dokonania jego pracowników. Wśród zamieszczonych tekstów znalazły się artykuły poświęcone różnorodnej tematyce, zgodnej z zainteresowaniami naukowymi autorów. I tak w tomie znajdują się teksty poświęcone m.in. spuściźnie Łukasza Górnickiego (Anna Sitkowa), tłumaczeniom Franciszka Zabłockiego (Bożena Mazurkowa), domniemanej twórczości Olbrychta Karmanowskiego (Janusz Ziembiński). Sporo miejsca zajmują rozprawy koncentrujące się wokół eposów rycerskich – Jerozolimy wyzwolonej w tłumaczeniu Dionizego Piotrowskiego (Monika Kucharczyk), Wojny chocimskiej (Renarda Ocieczkowa), Obleżenia Jasnej Góry Częstochowskiej (Monika Kulig, Joanna Chybiorz). Zagadnienie epiki heroicznej, a dokładnie motywów szpiegowskich, zostało przedstawione przez Renatę Rybę. O motywie spotkania Kupidyna i Śmierci, obecnym w literaturze staropolskiej pisze Marzena Walińska, natomiast w rozprawie Marioli Jarczykowej odnajdujemy szczegółowy opis oprawy pogrzebu Jerzego Radziwiłła. Sarmackie theatrum tradycyjnie już jest propozycją dla szerokiego (i różnorodnego) grona odbiorców, które zainteresowane jest obecnością sarmatyzmu w literaturze i sztuce staropolskiej.

Najlepsza cena: IBUK
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.13 zł

Znaleziono 5 ofert ebooków od 23.63 zł

Formaty Cena Księgarnia
pdf
od 6.92 zł
(dostęp online)
23.63 zł ibuk.pl
pdf
od 22.68 zł
(dla stałych klientów)
25.20 zł ebookpoint.pl
pdf
26.76 zł gandalf.com.pl
pdf
28.40 zł zinamon.pl
pdf
31.50 zł swiatebookow.pl

E-booki podobne do "Sarmackie theatrum. T. 4: Studia o literaturze i książce dawnej - 1 Znaki na niebie, wizje, objawienia w "Obleżeniu Jasnej Góry Częstochowskiej""