Word order tendencies in mediaeval English against the Indo-European background

Autor: Ireneusz Kida

Wydawnictwo: Uniwersytet Śląski

Głównym celem pracy Ireneusza Kidy jest omówienie zmian w szyku zdaniowym średniowiecznej angielszczyzny na tle wybranych języków indoeuropejskich. Książka prezentuje jednocześnie autorską metodę tworzenia korpusu tekstowego, służącego do badania zmian składniowych z OV na VO w średnio-angielszczyźnie, a także między innymi do badania tekstów staronordyckich i anglo-normańskich.

Rozdział pierwszy szczegółowo omawia sposób, w jaki konstruowany był ów korpus. W rozdziale drugim dokonano z kolei analizy struktury szyku wyrazów w najdawniejszych inskrypcjach runicznych oraz w tekstach najstarszych języków germańskich pisanych prozą, a również omówiono w nim pragermański szyk zdaniowy. Rozdziały trzeci i czwarty prowadzą nas natomiast do wniosku, że definitywna zmiana na szyk VO w języku angielskim zaszła w XII i XIII wieku oraz że generalnie dokonywała się ona szybciej w zdaniach głównych niż w zdaniach pobocznych.

W kończącym pracę rozdziale piątym autor dochodzi również do konkretnych wniosków dotyczących trajektorii zmian szyku wyrazów w języku angielskim w szerszym kontekście niektórych języków indoeuropejskich.

Najlepsza cena: Sensus
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 6 ofert ebooków od 11,58

Formaty Cena Księgarnia
pdf
11,58 zł sensus.pl
pdf
11,58 zł septem.pl
pdf
od 10,42 zł
(dla stałych klientów)
11,58 zł ebookpoint.pl
pdf
14,60 zł gandalf.com.pl
pdf
15,50 zł ravelo.pl
pdf
15,50 zł swiatebookow.pl

Ireneusz Kida - inne e-booki

E-booki podobne do "Word order tendencies in mediaeval English against the Indo-European background"