Święta Medea. W stronę komparatystyki pozasłownej. Wyd. 2

Autor: Zbigniew Kadłubek

Wydawnictwo: Uniwersytet Śląski

Prezentowana książka jest zbiorem studiów, esejów, szkiców krytycznych, mimo to stanowi spójną całość stanowiącą próbę dokonania literackiego namysłu wychodzącego poza słowa, extra verba.
Pomieszczone w książce teksty cechuje myślenie o literaturze jako o całości – jednak z perspektywy greckiego antyku i łacińskiego średniowiecza, niemieckiego romantyzmu i modernizmu oraz postmodernizmu. Dążeniem Autora było wyjście z rozproszenia liter i literatur, pokazanie, że literatura to spotkanie z Życiem, a synoptyczne czytanie tekstów Wielkiej Literatury prowadzi do przekonania, że literatura jest syjamską siostrą życia, egzystencji, bytowania. W takim czytaniu chodzi o przyjęcie metody porównawczej czy komparatystyki pozasłownej, która jest mobilizacją metod, odczytań, dyskursów, a nie tylko wydobywaniem z tekstów literackich implikacji filozoficznych czy estetycznych. Autora nie zadowala badanie wyłącznie walorów literackich, lecz o całościowe czytanie.
Kolejną cechą wspólną pomieszczonych w książce tekstów jest intencja, by pozostawały w zgodzie z myślą teologiczną i religijną. Namysł teoretyczno-literacki i komparatystyczny Autora jest zakotwiczony w wierze. Jak sam pisze: „W rozproszeniu, po spiętrzonych wodach dzisiejszej kultury płynąłem Arką Noego, jaką stara się być literatura porównawcza. Arka Noego jest bowiem przymierzem nowoczesności z dawnością, różności i jedności, mnogości i tego, co pojedyncze”.

Nominacja do 6. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA 2011
w kategorii eseistyka, 12 maj 2011 r.
(www.nagrodaliterackagdynia.pl)
Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 8 ofert ebooków od 20,35

Formaty Cena Księgarnia
pdf
od 18,32 zł
(dla stałych klientów)
20,35 zł ebookpoint.pl
pdf
20,85 zł gandalf.com.pl
pdf
20,91 zł bramynauki.pl
pdf
od 4,92 zł
(dostęp online)
20,91 zł ibuk.pl
pdf
21,40 zł vagabook.pl
pdf
22,10 zł zinamon.pl
pdf
22,14 zł ravelo.pl
pdf
24,60 zł swiatebookow.pl

Zbigniew Kadłubek - inne e-booki

E-booki podobne do "Święta Medea. W stronę komparatystyki pozasłownej. Wyd. 2"