Rompere il silenzio. I romanzi di Vincenzo Consolo

Autor: Aneta Chmiel

Wydawnictwo: Uniwersytet Śląski

Monografia zawiera analizę pięciu powieści Vincenza Consola ze szczególnym uwzględnieniem toposu afazji, szaleństwa, cierpienia i buntu wobec rzeczywistości. Analiza tematyczna, zorientowana na następujące powieści: La ferita dell’aprile (1963), Il sorriso dell’ignoto marinaio (1976), Retablo (1987), Nottetempo, casa per casa (1992), Lo spasimo di Palermo (1998) koncentruje się na czterech makrostrukturach: postawa pisarza zaangażowanego, fragmentaryzm jako styl pisarski, pamięć i jej odsłony oraz poetyka oddalenia. Opracowanie monografii sycylijskiego pisarza okazało się zasadne ze względu na żywotność, uniwersalność i ważkość problematyki prezentowanych powieści.

Z rozważań wynika, że zastosowanie toposu niewymowności, milczenia i ciszy służy zawsze podkreśleniu postawy buntu i niezgody na szerzącą się niesprawiedliwość i marginalizację społeczności nieuprzywilejowanych. Podstawowe cechy prozy sycylijskiego pisarza to poetyka plurilingwistyczna i pluristylistyczna, lecz przede wszystkim: metoda historycznego śledztwa, odziedziczona po Leonardo Sciascii. Consolo stara się, jako bezsilny świadek tragicznego schyłku Sycylii ocalić nie tylko jej unikalną atmosferę, ale również historię: przemilczaną i zlekceważoną. To wyspa właśnie, jako motyw dominujący w narracji jest nie tylko reprezentacją konkretnej rzeczywistości, lecz również metaforą świata obezwładnionego niesprawiedliwością i przemocą.

Publikacja adresowana jest do odbiorców zainteresowanych badaniami włoskiej literatury współczesnej, szczególnie literatury sycylijskiej.

Wyślemy Ci maila, gdy książka pojawi sie w sprzedaży

Brak ofert. Niedługo mogą się pojawić, zajrzyj tutaj za jakiś czas.

E-booki podobne do "Rompere il silenzio. I romanzi di Vincenzo Consolo"