Czwarta część serii dziesięciu powieści kryminalnych, których bohaterem jest szwedzki komisarz Erik Winter.

Tym razem niedawne zbrodnie zmuszają go do ponownego zbadania nierozstrzygniętej sprawy sprzed lat.

W Göteborgu panuje niezwykle upalne lato. W parku znaleziono zwłoki zgwałconej dziewczyny. Komisarz Erik Winter odkrywa, że w tym samym miejscu pięć lat wcześniej popełniono podobne przestępstwo, do dziś jednak nierozwiązane. Wkrótce dochodzi do kolejnego gwałtu i kolejnej śmierci. Czy te wszystkie zabójstwa są ze sobą powiązane?

Winter wraca do starego śledztwa, a jednocześnie próbuje rozwiązać zagadkę ostatnich morderstw. Zadanie jawi się jako niewykonalne. Sprawy nie ułatwia również dziewczyna, której udało się przeżyć napaść gwałciciela. Zarówno ona jak i jej rodzina wydają się coś ukrywać. Jedno jest pewne, prędzej czy później morderca powróci na miejsce zbrodni.

Cykl kryminałów o komisarzu Eriku Winterze cieszy się ogromną popularnością wśród czytelników. Głównny bohater – niegdyś snob pasjonata jazzu, piłki nożnej i piwa, teraz jest przykładnym mężem i szczęśliwym ojcem. Historie kryminalne, w których odgrywa on główną rolę, to pełne napięcia thrillery o mrocznych zakamarkach ludzkiej duszy. Opowiedziane z ironicznym dystansem, zmuszają do refleksji nad sprawami daleko odbiegającymi od sensacyjnej fabuły.

 

Åke Edwardson (ur. 1953 r.) znany i ceniony autor kryminałów. Jako pisarz zadebiutował w 1995 r., przedtem pracował jako dziennikarz i wykładowca uniwersytecki. W latach 1981–1982 był oficerem prasowym przy ONZ na Bliskim Wschodzie. Obecnie jest jednym z najchętniej czytanych szwedzkich autorów.

Edwardson od wielu lat cieszy się międzynarodowym uznaniem, a jego książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym trzykrotnie nagrodę Szwedzkiej Akademii Pisarzy Kryminalnych.