Trzecia książka z cyklu Saga o Fjällbace autorstwa Camilli Läckberg, uznawanej za mistrzynię skandynawskiego kryminału.

Szwedzkie wybrzeże. Październikowy poranek. Rybak Frans Bengtsson, jak co dzień, wypływa łódką, by opróżnić więcierze na homary. Ostatni, przy próbie wydobycia z wody, stawia opór. Frans spodziewa się, że nie będzie to zwykły połów i ma rację – w siatce więcierza znajduje ciało siedmioletniej dziewczynki.

Akcja powieści prowadzona jest dwutorowo, w czasach współczesnych i przed laty, bo to właśnie przeszłość okaże się kluczem do rozwiązania zagadki śmierci małej Sary. Wątki kryminalne sprawnie przeplatane są obyczajowymi. Wnikamy w trudy macierzyństwa bohaterek, poznajemy skomplikowane relacje rodzinne i sąsiedzkie. W meandrach tych wzajemnych powiązań i zależności Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu policji w Tanumshede będą szukać mordercy, bo jak się okazuje, dziewczynka nie utonęła w morzu, lecz w wannie. W jej płucach znaleziono słodką wodę i mydło, co wskazuje na to, że została utopiona, poczym wyrzucona do morza.

Kto i dlaczego dokonał zbrodni? W celu znalezienia odpowiedzi na to pytanie trzeba cofnąć się do odległej przeszłości.

Saga kryminalna Camilli Läckberg osiągnęła światowy sukces czytelniczy. To nie tylko mroczne thrillery i zagadkowe kryminały, ale również doskonałe powieści obyczajowe, znakomicie oddające klimat współczesnej szwedzkiej prowincji. Od lat zajmują czołowe miejsca na europejskich listach bestsellerów. Książki Läckberg przetłumaczono na ponad 35 języków. Jesienią 2011 roku rozpoczęły się zdjęcia do międzynarodowej produkcji filmowej „Morderstwa we Fjällbace”, osnutej na kanwie jej powieści.

Camilla Läckberg, jedna z najciekawszych szwedzkich pisarek, uznaną autorką kryminałów, ale też książek dla dzieci i dwóch książek kulinarnych.