Przyjemność, komfort, ciepło, bezpieczeństwo – to wszystko i o wiele więcej składa się na hygge, czyli duńskie rozumienie szczęścia.

Autor książki, Meik Wiking, jest dyrektorem duńskiego Instytutu Badań nad Szczęściem i na co dzień zajmuje się odkrywaniem czynników warunkujących szczęśliwe życie, oraz badaniem przyczyn, dla których to właśnie społeczeństwo Danii jest jednym z najszczęśliwszych na świecie. Teraz dzieli się z czytelnikami duńskim przepisem na szczęście, a jego zaletą jest prostota i możliwość zastosowania prawie w każdych warunkach. Bo każdy ma w życiu wiele chwil, tych zwykłych, codziennych przyjemności, którymi może się cieszyć, które może doceniać i delektować się nimi. Filozofia hygge to umiejętność cieszenia się z drobnostek, oraz życia w taki sposób, by tych drobnych radości było jak najwięcej. Spowolnić tempo życia, spędzać więcej czasu z bliskimi, pozwalać sobie na przyjemności. Bo w końcu szczęście to radość z małych rzeczy!

Wyobraź sobie, że jest deszczowy dzień, a ty siedzisz w fotelu pod kocem i czytasz książkę. Wyobraź sobie, że jesz kolację przy świecach z przyjaciółmi i świetnie się bawisz. Wyobraź sobie, że siedzisz przed kominkiem z ukochaną osobą, a na zewnątrz szaleje zamieć. To, co właśnie odczuwasz, to hygge.

Hygge jest pojęciem, którego nie da się dosłownie przetłumaczyć na język polski, a które jest jednym z najpiękniejszych duńskich słów. To określenie na uczucie szczęścia, ciepła, komfortu i bezpieczeństwa.

Bądź hygge! – bądź szczęśliwy!