Nie szkodzi, kiedyś zrozumiem

Autor: Johanna Bodor

Wydawnictwo: Świat Książki

Opłacalność: 8.29 zł/100 stron

Dramatyczna, oparta na faktach, historia wybitnej węgierskiej baletnicy mieszkającej w Rumunii w czasach dyktatury Ceaușescu. Młoda dziewczyna, opuszczona przez najbliższych, musiała sama utorować sobie drogę nie tylko do kariery baletowej, ale i do wolności, płacąc za to wysoką cenę.

Johanna Bodor miała szczęśliwe dzieciństwo. Mieszkała w Bukareszcie razem z rodzicami, którzy prowadzili otwarty dom, miejsce spotkań inteligencji węgierskiej, niemieckiej i rumuńskiej, a zarazem ważny punkt kontaktowy dla Węgrów rozdzielonych po wojnie granicą. Ale wszyscy żyli w Rumunii dyktatora Ceauşescu. Tam ludzie znikali nagle bez śladu, a najmniejsza krytyka społeczeństwa socjalistycznego mogła pogrążyć każdego – i to wraz z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Nikomu nie można było ufać, podsłuchy zakładano wszędzie – w miejscach pracy i w prywatnych mieszkaniach.

Gdy rodzice i brat osiemnastoletniej wówczas Johanny wyjechali na Węgry, ona została w Bukareszcie by dokończyć naukę w szkole baletowej. W najważniejszym momencie życia nie było przy niej nikogo, sama musiała radzić sobie z opresyjnym reżimem, wszechobecną inwigilacją i donosicielstwem, ale też z trudami dnia codziennego, jak racjonowanie żywności i wody. Nie było przy niej najbliższych, gdy rozpoczęła walkę na śmierć i życie o wyjazd z kraju, który był dla niej więzieniem. Sama musiała podjąć wiele gorzkich decyzji, które zaważyły na jej dalszym życiu prywatnym i karierze baletowej. Jedną z takich kluczowych decyzji było fikcyjne małżeństwo z obywatelem węgierskim, które miało umożliwić jej wyjazd do rodziny w Budapeszcie. Cena jaką musiała za to zapłacić była jednak wysoka.

Czy w imię lepszej przyszłości rodzice mogą poświęcić własne dziecko? Czy od kogokolwiek można domagać się heroizmu? Ile jesteśmy winni tym, którym zawdzięczamy życie? Ile kosztuje dotrzymanie słowa? Ile trzeba, ile można, a ile żadną miarą nie wolno poświęcić z samego siebie w imię wyższego celu?

 

Johanna Bodor, ur. w 1965 roku w Cluju (Kolozsvar) w Rumunii, tancerka, choreografka, aktorka. W 1985 roku wyjechała na Węgry. Grała w filmach A fekete kolostor (1986), Drugi człowiek (1988), Mi ricordo Anna Frank (2009).

Wyślemy Ci maila, gdy książka pojawi sie w sprzedaży

Brak ofert. Niedługo mogą się pojawić, zajrzyj tutaj za jakiś czas.

E-booki podobne do "Nie szkodzi, kiedyś zrozumiem"