Nie szkodzi, kiedyś zrozumiem

Autor: Johanna Bodor

Wydawnictwo: Świat Książki

Stron: 296

Opłacalność: 3.69 zł/100 stron

Oszczędzasz: 61%

Dramatyczna, oparta na faktach, historia wybitnej węgierskiej baletnicy mieszkającej w Rumunii w czasach dyktatury Ceaușescu. Młoda dziewczyna, opuszczona przez najbliższych, musiała sama utorować sobie drogę nie tylko do kariery baletowej, ale i do wolności, płacąc za to wysoką cenę.

Johanna Bodor miała szczęśliwe dzieciństwo. Mieszkała w Bukareszcie razem z rodzicami, którzy prowadzili otwarty dom, miejsce spotkań inteligencji węgierskiej, niemieckiej i rumuńskiej, a zarazem ważny punkt kontaktowy dla Węgrów rozdzielonych po wojnie granicą. Ale wszyscy żyli w Rumunii dyktatora Ceauşescu. Tam ludzie znikali nagle bez śladu, a najmniejsza krytyka społeczeństwa socjalistycznego mogła pogrążyć każdego – i to wraz z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Nikomu nie można było ufać, podsłuchy zakładano wszędzie – w miejscach pracy i w prywatnych mieszkaniach.

Gdy rodzice i brat osiemnastoletniej wówczas Johanny wyjechali na Węgry, ona została w Bukareszcie by dokończyć naukę w szkole baletowej. W najważniejszym momencie życia nie było przy niej nikogo, sama musiała radzić sobie z opresyjnym reżimem, wszechobecną inwigilacją i donosicielstwem, ale też z trudami dnia codziennego, jak racjonowanie żywności i wody. Nie było przy niej najbliższych, gdy rozpoczęła walkę na śmierć i życie o wyjazd z kraju, który był dla niej więzieniem. Sama musiała podjąć wiele gorzkich decyzji, które zaważyły na jej dalszym życiu prywatnym i karierze baletowej. Jedną z takich kluczowych decyzji było fikcyjne małżeństwo z obywatelem węgierskim, które miało umożliwić jej wyjazd do rodziny w Budapeszcie. Cena jaką musiała za to zapłacić była jednak wysoka.

Czy w imię lepszej przyszłości rodzice mogą poświęcić własne dziecko? Czy od kogokolwiek można domagać się heroizmu? Ile jesteśmy winni tym, którym zawdzięczamy życie? Ile kosztuje dotrzymanie słowa? Ile trzeba, ile można, a ile żadną miarą nie wolno poświęcić z samego siebie w imię wyższego celu?

 

Johanna Bodor, ur. w 1965 roku w Cluju (Kolozsvar) w Rumunii, tancerka, choreografka, aktorka. W 1985 roku wyjechała na Węgry. Grała w filmach A fekete kolostor (1986), Drugi człowiek (1988), Mi ricordo Anna Frank (2009).

Najlepsza cena: Swiatksiazki.pl
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 10,91

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
10,91 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
18,90 zł virtualo.pl
mobi epub
23,33 zł gandalf.com.pl
mobi epub
24,55 zł ibuk.pl
mobi epub
24,83 zł swiatebookow.pl
mobi epub
25,11 zł ravelo.pl
mobi epub
  16,74 zł
w programie Nexto Premium
26,51 zł nexto.pl
mobi epub
27,49 zł empik.pl
mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
27,90 zł legimi.com
mobi epub
27,90 zł publio.pl
mobi
25,10 zł zinamon.pl
epub
25,10 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Nie szkodzi, kiedyś zrozumiem"