ISBN:9788380320727

Góra Tajget

Autor: Anna Dziewit-Meller

Wydawnictwo: Wielka Litera

Stron: 248

Opłacalność: 8.6 zł/100 stron

Przeszłość, która nie daje o sobie zapomnieć i dojmujący strach przed tym, co było i przed tym, co może się stać, bo przecież historia lubi się powtarzać…

Wydaje się, że o II Wojnie Światowej napisano już wszystko, był i nadal jest to jeden z najbardziej wałkowanych tematów. Dawno jednak nie było w polskiej literaturze powieści, która poruszając temat wojny wybrzmiewa głosem tak świeżym i przejmującym.

Współczesny Śląsk. Spokojną codzienność Sebastiana uporczywie zakłóca strach o bezpieczeństwo maleńkiej córeczki. Nie wie on jeszcze o zbrodniach, jakie miały miejsce w czasie II Wojny Światowej w miejscowym szpitalu, w którym obecnie znajduje się jego apteka.

Mały Rysio idzie szpitalnymi korytarzami prowadzony przez mężczyznę w esesmańskim mundurze. Chłopiec nie rozumie, dlaczego się tu znalazł i kim jest ta pani o łagodnym uśmiechu.

Profesor Luben jest wielbicielką opery. W innym życiu prowadziła eksperymenty naukowe na dzieciach. Teraz się boi, ale nie czuje się winna.

Zefka wróciła na Śląsk po dwuletnim pobycie na robotach w Niemczech. Nie chciała wracać. Tęskni za Emmą, która okazała jej tyle  miłości.

Przejmująca lektura i tak prawdziwa, że nie pozwala o sobie zapomnieć. O przeszłości można powiedzieć "było, minęło", ale strach jest ciągle aktualny i uporczywie współczesny.

Nie da się zapomnieć tej książki, już nigdy. Bo Anna Dziewit-Meller, za pomocą historii o zwykłych z pozoru ludziach, wyciąga z nas najgłębiej ukryte lęki, starannie schowane niemyślenie o nieprzyjemnych sprawach. Autorka "Góry Tajget" chwyta nas za głowy i każe patrzeć wstecz na czas przeszły, dokonany, którego nie wolno nam zapomnieć.

MAGDALENA GRZEBAŁKOWSKA

Ta proza jest gęsta od emocji. Przy czytaniu rośnie nam w gardle gula niepokoju. Sugestywne obrazy nie dają zapomnieć o tym, co wydarzyło się wiele lat temu. Nasuwa się pytanie, czy warto pamiętać bez końca, nurzać się w traumie, wspominać. W końcu, jak mówi jedna z bohaterek: "Było, minęło". Było, ale ciągle powraca. Tkwi w naszych głowach jak zadra, która dotyka najważniejszych rejestrów naszego człowieczeństwa.

SYLWIA CHUTNIK

Powieść Anny Dziewit-Meller ma głęboki społeczny sens. Przywraca to, co ważne i burzy nasze dobre samopoczucie. To historia o pamięci, godności, strachu, odwadze i lęku.

MICHAŁ NOGAŚ, PROGRAM 3 POLSKIEGO RADIA

Najlepsza cena: Bezdroża
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 9 ofert ebooków od 21.33 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
21.33 zł bezdroza.pl
mobi epub
od 19.20 zł
(dla stałych klientów)
21.33 zł ebookpoint.pl
mobi epub
21.53 zł litres.pl
mobi epub
26.33 zł gandalf.com.pl
mobi epub
26.61 zł swiatebookow.pl
mobi epub
27.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  17.94 zł
w programie Nexto Premium
27.81 zł nexto.pl
mobi epub
29.90 zł empik.pl
mobi epub
29.90 zł virtualo.pl

Anna Dziewit-Meller - inne e-booki

E-booki podobne do "Góra Tajget"