Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka

Autor: Cezary Łazarewicz

Wydawnictwo: Czarne

Opłacalność: 8.95 zł/100 stron

„Książkowy przykład niesprawiedliwości” jak o sprawie zabójstwa Grzegorza Przemyka wypowiedziała się jego matka.

Cezary Łazarewicz opisuje tę jedną z najgłośniejszych zbrodni lat osiemdziesiątych w PRL, zbrodni, która nigdy nie doczekała się rzetelnego śledztwa i sprawiedliwego wyroku.

 

W maju 1983 roku świeżo upieczony maturzysta został śmiertelnie pobity przez milicję. W czasie dochodzenia i rozprawy władze PRL za wszelką ceną starały się odwrócić uwagę od milicjantów, próbując przerzucić odpowiedzialność za śmierć chłopaka na sanitariuszy i lekarzy.

Autor ze szczegółami opisuje historię Grzegorza Przemyka – od jego zatrzymania na placu Zamkowym po wydarzenia, które nastąpiły później. Pokazuje cynizm władz komunistycznych, zacierających ślady zbrodni, a także bezsilność władz III RP, którym nie udało się znaleźć i ukarać winnych. W opowieść o Przemyku autor wplata historie jego rodziców – poetki Barbary Sadowskiej i ojca Leopolda, przyjaciół, świadków jego pobicia czy sanitariuszy, niesłusznie oskarżanych o zabójstwo. Jednocześnie odkrywa kulisy działań władz i wpływ, jaki na tuszowanie sprawy wywarli między innymi Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak czy Jerzy Urban.

Matka Grzegorza Przemyka tak skomentowała działania władz komunistycznych: „Ludzie o miedzianym czole, utożsamiający milicję z władzą, postanowili poświęcić prawdę dla swoich doraźnych korzyści, skompromitować wymiar sprawiedliwości w Polsce cynicznymi manipulacjami, które będą kiedyś książkowym przykładem niesprawiedliwości”.

 

W pogrzebie Przemyka wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy z podniesionymi w znaku wiktorii dłońmi, w całkowitym milczeniu odprowadzali trumnę na Powązki.

 

Co tydzień czytam kilka książek. Od lat żadnej nie czytałem ze łzami w oczach – mimo że opowieść Cezarego Łazarewicza o zabójstwie Grzegorza Przemyka napisana jest bez cienia sentymentalizmu i w dużym stopniu oparta na suchych raportach i dokumentach sprzed lat.  - Piotr Bratkowski

Wyślemy Ci maila, gdy książka pojawi sie w sprzedaży

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 25,79 zł
(dla stałych klientów)
28,65 zł ebookpoint.pl
mobi epub
28,72 zł bezdroza.pl
mobi epub
29,24 zł gandalf.com.pl
mobi epub
29,67 zł ibuk.pl
mobi epub
31,41 zł bramynauki.pl
mobi epub
31,41 zł ravelo.pl
mobi epub
31,41 zł swiatebookow.pl
mobi epub
31,50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  20,94 zł
w programie Nexto Premium
33,15 zł nexto.pl
mobi epub
34,90 zł virtualo.pl
mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
34,90 zł legimi.com
mobi epub
34,90 zł publio.pl
mobi epub
25,90 zł
(z kodem prom.)
35,90 zł woblink.pl
mobi
33,20 zł zinamon.pl
epub
33,20 zł zinamon.pl

Cezary Łazarewicz - inne e-booki

E-booki podobne do "Żeby nie było śladów"