ISBN:9788380492820

Wniebowzięte. O stewardesach w PRL-u

Autor: Anna Sulińska

Wydawnictwo: Czarne

Stron: 240

Opłacalność: 10.88 zł/100 stron

Oszczędzasz: 23%

Pasjonujący reportaż ukazujący całą prawdę o byciu stewardesą w PRL-u. Z jednej strony możliwość wzbicia się ponad polską szarość i podróży ku barwnemu Zachodowi, dostęp do dóbr nieosiągalnych dla pozostałych rodaków i możliwość korzystania z luksusów o jakich nie śniło się mieszkańcom komunistycznej Polski, z drugiej strony ciągłe bycie na cenzurowanym, wielogodzinna praca zmuszająca mimo to do szukania alternatywnych źródeł dochodu, strach, pokusa ucieczki z Polski, tęsknota za rodziną.

W 1903 roku Orville Wright po raz pierwszy wzbija się w powietrze maszyną napędzaną silnikiem spalinowym i na nowo definiuje wolność. W 1945 jej smak poznaje w Polsce sześć dziewcząt, dwie dekady później – około dwudziestu. Z każdym rokiem jest ich więcej. Są młode, piękne, bardzo dobrze wykształcone, znają języki obce. Wyjeżdżają na Zachód, kupują modne ubrania, kawior popijają szampanem, podróżują z aktorami, pisarzami, sportowcami. Nocują w najlepszych hotelach, zarabiają w dolarach, chodzą na rauty w ambasadach. I to wszystko w godzinach pracy. Totalna wolność – to daje w PRL-u zawód stewardesy. Zawód, a właściwie zajęcie, polegające na tym, by ładnie wyglądać, przejść się po pokładzie i podać kanapki pasażerom. Tak twierdzą setki zazdrosnych.

Ale to tylko część prawdy o polskich wniebowziętych.

Bycie stewardesą w PRL-u oznacza także pracę po 12 godzin na dobę, bez prawie żadnych dni wolnych. To konieczność pokonywania zmęczenia, radzenia sobie z trudnymi pasażerami, ze służbami bezpieczeństwa i celnikami patrzącymi na ręce, z chorobami, ciągłym strachem o życie swoje i koleżanek. To także codzienne trudne wybory: czy zapisać się do partii, czy dorobić przemytem? Uciec z Polski czy zostać z rodziną?

Stewardesy pracujące w Polskich Liniach Lotniczych LOT w czasach PRL-u przez lata milczały. Niedoceniane, często pomijane w historii polskiego lotnictwa opowiadają, jak naprawdę wyglądało ich życie. Mówią o marzeniach, wolności, samodzielności i o cenie, jaką musiały za nie zapłacić.

 

Wydawać by się mogło, że sama przyjemność – życie w podróży, i to jeszcze w czasach, gdy jeździł mało kto. Świetne zarobki – pensja wprawdzie była niska, ale z Nowego Jorku można było przywieźć dżinsy, z Kairu buty, a z pokładu zwędzić kawior i jakoś wyjść na swoje. Wokół masa wpływowych ważniaków i miłe słowo od Micka Jaggera.

Anna Sulińska nie dała się zwieść. „Latanie to była nobilitacja”, usłyszała setki razy, postanowiła więc sprawdzić owej nobilitacji cenę. Opisała upokorzenia, codzienne ryzyko i niecodzienne niebezpieczeństwa, porwania i katastrofy, wreszcie – morderczo ciężką pracę.

„W lataniu opanowanie to połowa zwycięstwa”, powtarzała charyzmatyczna szefowa stewardes w latach sześćdziesiątych. W pisaniu o stewardesach co najmniej połowa sukcesu to cierpliwość. Sulińska ma jej nieskończone, "nomen omen", pokłady. To pozwoliło jej dotrzeć do kobiet, które nawykły do życia w cieniu i wcale nie zamierzały z niego wychodzić, namówić je na opowieści, pokazanie dzienników i dokumentów. Odnalazła raporty donosicieli SB, niepublikowane relacje pilotów i kuriozalne porady z branżowej prasy. Ta utrzymywała lotniczy świat w przeświadczeniu, że „zgrabna, ładna i uśmiechnięta stewardesa to gwarancja przyjemnej podróży”, i doradzała, żeby zawsze pamiętały, by się ładnie umalować.

Książka "Wniebowzięte" opowiada o tym, co kryło się pod makijażem.

Aleksandra Boćkowska

 

Najlepsza cena: Bezdroża
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.18 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 26.10 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
26.10 zł bezdroza.pl
mobi epub
od 23.49 zł
(dla stałych klientów)
26.10 zł ebookpoint.pl
mobi epub
26.78 zł litres.pl
mobi epub
27.49 zł inverso.pl
mobi epub
27.91 zł gandalf.com.pl
mobi epub
28.82 zł ibuk.pl
mobi epub
31.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  20.34 zł
w programie Nexto Premium
31.53 zł nexto.pl
mobi epub
33.90 zł woblink.pl
mobi epub
33.90 zł swiatebookow.pl
mobi epub
33.90 zł publio.pl

Anna Sulińska - inne e-booki

E-booki podobne do "Wniebowzięte"