ISBN:9788380492868

Hen. Na północy Norwegii

Autor: Ilona Wiśniewska

Wydawnictwo: Czarne

Stron: 248

Opłacalność: 9.19 zł/100 stron

Oszczędzasz: 40%

Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, za siedmioma lasami… Hen, na dalekiej Północy żyje garstka ludzi i tysiące reniferów. Północnne krańce Norwegii to surowy klimat, lodowate morze i wicher, który mąci świadomość. Ilon Wiśniewska ddaje w ręce czytelników pasjonujące reportaże z samego końca świata.

W swojej książce autorka przybliża nam to, co tak odległe i sprawia, że pragniemy wyruszyć hen, ku najdalszej północy Europy. Pisarka ogląda ten świat matowymi oczami umierającego starca, wsłuchuje się weń razem z Mari Boine – najsłynniejszą na świecie saamską wokalistką, godzi się na tą surową rzeczywistość razem z tymi, którzy nie mają dokąd wyjechać, albo stara się ten świat uchronić od zniknięcia wraz z tymi, którzy malują murale na opuszczonych budynkach.

Dla bohaterów książki Finnmark, region przez wieki utożsamiany z ultima Thule, to centrum świata i niekończąca się opowieść.

Finnmark to kraniec. Nie ma znaczenia, skąd się patrzy, bo to nadal będzie albo daleko, albo hen daleko. Słowo „hen” w norweskim odnosi się do odległości, tyle że równie dobrze może znaczyć „po drugiej stronie globu”, jak i „tuż za rogiem”. Hen to równocześnie daleko i blisko.

Ten norweski koniec świata staje się częścią naszej historii, opowieścią o nas.

 

Długo czekaliśmy na kogoś takiego jak Ilona Wiśniewska. Jej pierwszą książkę, znakomite "Białe" można było jeszcze traktować jako relację z wyspy, na którą mało kto z nas trafi. Spitsbergen to przecież polarna egzotyka. "Hen" to już jednak opowieść o „kontynentalnej" Norwegii – literacko olśniewająca, reportersko wciągająca wędrówka przez śnieg, lód i przeganianą wichrem pustkę. Każdy spotkany tu człowiek to skarb. Nikt nam do tej pory nie objaśniał Północy. Lubimy wierzyć, że wszystko jest tam prostsze i lepsze i dlatego droższe. W "Hen" okazuje się, że nie taki ten skandynawski raj cudowny, jak go malują. Ale i tak po przeczytaniu chce się pojechać i sprawdzić. Nikt tak nie kusi podróżą na Północ jak Wiśniewska.

Filip Springer

Najlepsza cena: IBUK
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.20 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 22.80 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
22.80 zł ibuk.pl
mobi epub
od 26.33 zł
(dla stałych klientów)
29.26 zł ebookpoint.pl
mobi epub
29.26 zł bezdroza.pl
mobi epub
30.40 zł inverso.pl
mobi epub
30.53 zł gandalf.com.pl
mobi epub
32.30 zł woblink.pl
mobi epub
34.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
35.34 zł publio.pl
mobi epub
  22.80 zł
w programie Nexto Premium
35.34 zł nexto.pl
mobi epub
38.00 zł empik.pl
mobi epub
od 6.99 zł
(w abonamencie)
38.00 zł legimi.com
mobi epub
38.00 zł virtualo.pl

Ilona Wiśniewska - inne e-booki

E-booki podobne do "Hen. Na północy Norwegii"