Szkielet białego słonia

Autor: Iza Klementowska

Wydawnictwo: Czarne

Stron: 216

Opłacalność: 10.99 zł/100 stron

Oszczędzasz: 30%

Niezwykły reportaż o Mozambiku, jego krwawej walce o niepodległość, która choć zwycięska, nie zakończyła wojen trawiących kraj, oraz współczesnych problemach nękających mieszkańców. Losy kraju przez wieki będącego portugalską kolonią, przeplatają się w książce z historią najnowszą. To opowieść o ludziach zamieszkujących region w XVI wieku i tych, którzy żyją tam dzisiaj zmagając się z biedą i chorobami.

 „Mam wrażenie, że jestem tu już całe swoje życie. Jakby czas płynął w Mozambiku zupełnie inaczej, wolniej niż w reszcie świata. Wierz mi, chciałbym wyjechać, ale nie jestem w stanie, nie mogę” – powiedział Izie Klementowskiej spotkany nad oceanem Andre, który w Rumunii zostawił rodzinę. Zauroczyła go, niczym mitycznych bohaterów, zieleń, która w nocy zamieniała się w najczarniejszą czerń – jednocześnie przerażającą i pociągającą. Tak jak Mozambik.

W roku 1498 Vasco da Gama przybija do wybrzeży dzisiejszego Mozambiku, a dwa lata później wraca tam z grupą portugalskich kupców, którzy przejmują kontrolę nad handlem w regionie. Po prawie pięciuset latach Mozambik jako jedna z ostatnich afrykańskich kolonii odzyskuje niepodległość. Drogi obu narodów rozeszły się już kilkadziesiąt lat temu, ale dl wielu jest to ciągle doświadczenie żywe i traumatyczne, tym bardziej że wyzwolenie dokonało się poprzez wojnę, w wyniku której Portugalczycy zostali zmuszeni do opuszczenia kraju będącego od wielu pokoleń ich domem. Wojna rozpoczęta w 1964 roku zakończyła się dopiero po dziesięciu latach. Pochłonęła wiele istnień ludzkich: ponad trzy tysiące żołnierzy portugalskich i kilka tysięcy bojowników Frontu Wyzwolenia Mozambiku. Uzyskana niepodległość nie przyniosła jednak upragnionego pokoju. W 1976 roku wybuchła wojna domowa, która trwała do 1992 roku.

Iza Klementowska pojechała przyjrzeć się krajowi, w którym ucieczka przed historią nie jest możliwa. Dlatego opowieści o ludziach żyjących w XVI wieku przeplatają się z historiami tych, których trapią problemy współczesności, takie jak bieda i zbierająca wielkie żniwo malaria.

„Biały słoń” to niepowtarzalny przedmiot przynoszący właścicielowi więcej szkody niż pożytku. Szkielet białego słonia dla odmiany przynosi czytelnikowi same pożytki. Iza Klementowska wybiera się ze swymi bohaterami w podróż do Mozambiku. Tym razem zabiera również siebie. Pisze tak, jak nas już przyzwyczaiła – zajmująco, z wielkim taktem i umiejętnością kondensacji. Nie można się oderwać! - Ignacy Karpowicz

Najlepsza cena: LitRes
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.18 zł

Znaleziono 13 ofert ebooków od 23,73

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
23,73 zł litres.pl
mobi epub
24,62 zł gandalf.com.pl
mobi epub
26,10 zł bezdroza.pl
mobi epub
od 23,49 zł
(dla stałych klientów)
26,10 zł ebookpoint.pl
mobi epub
30,51 zł swiatebookow.pl
mobi epub
31,00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
33,90 zł ibuk.pl
mobi epub
33,90 zł empik.pl
mobi epub
  20,34 zł
w programie Nexto Premium
33,90 zł nexto.pl
mobi epub
33,90 zł virtualo.pl
mobi epub
33,90 zł publio.pl
mobi epub
24,90 zł
(z kodem prom.)
34,90 zł woblink.pl
mobi
32,20 zł zinamon.pl
epub
32,20 zł zinamon.pl

Iza Klementowska - inne e-booki

E-booki podobne do "Szkielet białego słonia"