Każdy został człowiekiem

Autor: Piotr Nesterowicz

Wydawnictwo: Czarne

Opłacalność: 10.88 zł/100 stron

Opowieść o młodych ludziach urodzonych na wsi, których na początku lat 50. porwał urok nowej Polski. Nęceni wizją lepszego życia w mieście masowo opuszczali rodzinne wioski i szukali szczęścia w wielkich aglomeracjach.

W latach 1946–1960 ze wsi do miasta przeprowadziła się aż 1/3 młodych Polaków. Niektórzy z nich zasilili rzesze niewykwalifikowanych robotników, wielu jednak wykorzystało szansę na błyskawiczny awans społeczny: objęli stanowiska w administracji publicznej, zasilili kadry pedagogiczne i wojskowe, czyli „każdy został człowiekiem”.

Książka Piotra Nesterowicza to niezwykła reporterska opowieść o ich doświadczeniach, zmaganiach z nową rzeczywistością, odnajdywaniu własnego miejsca w socjalistycznym świecie, to zapis ich sukcesów i porażek związanych ze zdobywaniem wykształcenia i świadomości politycznej.

Punkt wyjścia dla tej niezwykłej książki stanowi imponujące dziewięciotomowe wydanie pamiętników młodzieży wiejskiej opatrzone wspólnym tytułem  Młode pokolenie wsi Polski Ludowej, które nadesłano na konkurs ogłoszony w 1961 roku przez Związek Młodzieży Wiejskiej, Komitet Badań nad Kulturą Współczesną i Zakład Socjologii Wsi PAN oraz Ludową Spółdzielnię Wydawniczą. Autor odnalazł inne dokumenty oraz krewnych ówczesnych aktywistów, i uzupełnił subiektywny ocenzurowany obraz przedstawiony w konkursowych pracach o bezcenne informacje „z pierwszej ręki”.

Każdy został człowiekiem to pierwsza publikacja na temat tworzenia się świadomego klasowo pokolenia „okresu błędów i wypaczeń”, pokolenia, które mozolnie budowało od podstaw nowe powojenne państwo. To znakomity literacki przyczynek do toczącej się od lat dyskusji o chłopskim pochodzeniu w hierarchii społecznej. To także opowieść o pokoleniu naszych rodziców i dziadków, którzy jako pierwsza generacja w historii Polski zyskali szansę wyrwania się do „lepszego świata”.

Wyślemy Ci maila, gdy książka pojawi sie w sprzedaży

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
26,10 zł bezdroza.pl
mobi epub
od 23,49 zł
(dla stałych klientów)
26,10 zł ebookpoint.pl
mobi epub
28,40 zł gandalf.com.pl
mobi epub
28,46 zł empik.pl
mobi epub
28,82 zł ibuk.pl
mobi epub
30,51 zł ravelo.pl
mobi epub
31,00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
31,53 zł swiatebookow.pl
mobi epub
  20,34 zł
w programie Nexto Premium
32,21 zł nexto.pl
mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
33,90 zł legimi.com
mobi epub
33,90 zł publio.pl
mobi epub
33,90 zł virtualo.pl
mobi
32,20 zł zinamon.pl
epub
32,20 zł zinamon.pl

Piotr Nesterowicz - inne e-booki

E-booki podobne do "Każdy został człowiekiem"