ISBN:9788380493131

Każdy został człowiekiem

Autor: Piotr Nesterowicz

Wydawnictwo: Czarne

Stron: 240

Opłacalność: 7.06 zł/100 stron

Oszczędzasz: 50%

Opowieść o młodych ludziach urodzonych na wsi, których na początku lat 50. porwał urok nowej Polski. Nęceni wizją lepszego życia w mieście masowo opuszczali rodzinne wioski i szukali szczęścia w wielkich aglomeracjach.

W latach 1946–1960 ze wsi do miasta przeprowadziła się aż 1/3 młodych Polaków. Niektórzy z nich zasilili rzesze niewykwalifikowanych robotników, wielu jednak wykorzystało szansę na błyskawiczny awans społeczny: objęli stanowiska w administracji publicznej, zasilili kadry pedagogiczne i wojskowe, czyli „każdy został człowiekiem”.

Książka Piotra Nesterowicza to niezwykła reporterska opowieść o ich doświadczeniach, zmaganiach z nową rzeczywistością, odnajdywaniu własnego miejsca w socjalistycznym świecie, to zapis ich sukcesów i porażek związanych ze zdobywaniem wykształcenia i świadomości politycznej.

Punkt wyjścia dla tej niezwykłej książki stanowi imponujące dziewięciotomowe wydanie pamiętników młodzieży wiejskiej opatrzone wspólnym tytułem  Młode pokolenie wsi Polski Ludowej, które nadesłano na konkurs ogłoszony w 1961 roku przez Związek Młodzieży Wiejskiej, Komitet Badań nad Kulturą Współczesną i Zakład Socjologii Wsi PAN oraz Ludową Spółdzielnię Wydawniczą. Autor odnalazł inne dokumenty oraz krewnych ówczesnych aktywistów, i uzupełnił subiektywny ocenzurowany obraz przedstawiony w konkursowych pracach o bezcenne informacje „z pierwszej ręki”.

Każdy został człowiekiem to pierwsza publikacja na temat tworzenia się świadomego klasowo pokolenia „okresu błędów i wypaczeń”, pokolenia, które mozolnie budowało od podstaw nowe powojenne państwo. To znakomity literacki przyczynek do toczącej się od lat dyskusji o chłopskim pochodzeniu w hierarchii społecznej. To także opowieść o pokoleniu naszych rodziców i dziadków, którzy jako pierwsza generacja w historii Polski zyskali szansę wyrwania się do „lepszego świata”.

Najlepsza cena: Swiatksiazki.pl
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.15 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 16.95 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
16.95 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
24.41 zł litres.pl
mobi epub
26.10 zł bezdroza.pl
mobi epub
od 23.49 zł
(dla stałych klientów)
26.10 zł ebookpoint.pl
mobi epub
27.49 zł inverso.pl
mobi epub
28.82 zł ibuk.pl
mobi epub
28.91 zł gandalf.com.pl
mobi epub
  20.34 zł
w programie Nexto Premium
31.53 zł nexto.pl
mobi epub
33.90 zł woblink.pl
mobi epub
33.90 zł swiatebookow.pl
mobi epub
33.90 zł publio.pl

Piotr Nesterowicz - inne e-booki

E-booki podobne do "Każdy został człowiekiem"