Klawisze

Autor: Drauzio Varella

Wydawnictwo: Czarne

Stron: 224

Opłacalność: 12.47 zł/100 stron

Oszczędzasz: 18%

Więzienna rzeczywistość oczami klawisza.

Drauzio Varella, będąc lekarzem, przez ponad 20 lat pracował jako wolontariusz w więziennych szpitalach. Dzięki temu miał dostęp do hermetycznego środowiska bywalców zakładów karnych, zarówno osadzonych jak i pilnujących ich strażników. Zdaniem autora jedni od drugich różnią się tylko tym, że klawisze po godzinach pracy mogą wyjść na wolność. Poza tym bardzo wiele łączy ludzi znajdujących się po przeciwnych stronach krat. Tym razem ujrzymy więzienną rzeczywistość z perspektywy pracowników zakładów karnych, nieszanowanych zarówno przez więźniów jak i policję. Książka stanowi prawdziwe studium psychologiczne ludzi zmuszonych do obcowania z osadzonymi, wśród których znajdują się zarówno drobni przestępcy, jak i zbrodniarze. Jest ona również fascynującym reportażem o codziennym życiu więźniów i ich stróżów.

Brazylijskie zakłady karne rządzą się swoimi prawami, którym podlegają wszyscy przebywający za ich murami. Z jednej strony krat osadzeni, często w nieludzkich warunkach, przeludnionych celach, zapomniani przez władze. Z drugiej – funkcjonariusze zobowiązani do ich nadzorowania.

Więzienne rebelie, nielojalni współpracownicy, solidarność, egoizm, akty tchórzostwa i bohaterstwa. Varella, naoczny świadek dziesiątek więziennych wydarzeń i przyjaciel wielu strażników karnych, zdaje czytelnikowi bezpośrednią i wstrząsającą relację z tego, jak funkcjonują brazylijskie zakłady penitencjarne, oraz pracujący w nich ludzie.

 

"W Carandiru klawisz i bandyta pochodzą z tych samych dzielnic nędzy. Klawisz, tak jak osadzony, walczy, by przeżyć. W razie buntu policja z karabinami i psami nie zada sobie trudu, by odróżnić go od bandyty. Klawisz zarabia źle. Jeśli zechce dorobić, szmuglując dragi – stanie po drugiej stronie krat. „Prędzej wielbłąd przejdzie przez dziurkę od klucza, niż trafi tu bogaty”. Ale przez lata przychodzi tu lekarz – wolontariusz. Drauzio Varella. "Klawisz" to jego druga po "Ostatnim kręgu" część trylogii więziennej. Po lekturze zastanawiam się tylko: jak zrobić tyle wartościowych rzeczy w życiu? Jak zrobić je tak dobrze? I jak jeszcze tak dobrze o nich napisać?" Aleksandra Szyłło, „Gazeta Wyborcza“

"Ciągłe obcowanie z przemocą, zarówno wśród więźniów mających na koncie drobne wykroczenia, jak i tych skazanych za gwałty i morderstwa, kształtuje charakter strażników więziennych, nierzadko czyniąc ich specjalistami od psychologii i relacji społecznych. […] Varella opowiada też o ich dramatach, gdy więzienna przemoc wykoślawia życie prywatne – niektórzy pogrążają się w alkoholizmie albo dopuszczają cudzołóstwa, próbując odreagować nieustanny stres towarzyszący im w pracy." Ubiratan Brasil, „O Estado de São Paulo”

"„Klawisze” to powrót do tematu, który Varellę fascynuje – do więziennej codzienności, tym razem relacjonowanej nie przez więźniów, lecz przez ludzi zobowiązanych do utrzymywania porządku za kratami." Nahima Maciel, „Correio Braziliense”

"Rozgłos, jaki wywołała książka "Ostatni krąg", sprawił, że Varella postanowił nigdy więcej nie pisać o brazylijskim więziennictwie. Zmienił jednak zdanie dzięki opowieści usłyszanej przy knajpianym stoliku podczas jednego ze spotkań pracowników zlikwidowanego więzienia Carandiru w São Paulo. To barowe zgromadzenie, zwane przez uczestników „radą wódkownictwa”, zainspirowało autora do rozwinięcia opowieści o największym więzieniu Ameryki Łacińskiej. Druga część, "Klawisze", oddaje głos strażnikom, zaś planowana trzecia, "Prisoneiras" [Więźniarki], ma stanowić relację z sześcioletniej pracy lekarskiej autora w stanowym więzieniu kobiecym." Marcia Abos, „O Globo”

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.18 zł

Znaleziono 14 ofert ebooków od 27,94

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 25,15 zł
(dla stałych klientów)
27,94 zł ebookpoint.pl
mobi epub
28,16 zł bezdroza.pl
mobi epub
28,40 zł gandalf.com.pl
mobi epub
28,46 zł empik.pl
mobi epub
28,82 zł ibuk.pl
mobi epub
29,32 zł woblink.pl
mobi epub
30,51 zł ravelo.pl
mobi epub
30,51 zł swiatebookow.pl
mobi epub
31,00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  20,34 zł
w programie Nexto Premium
32,21 zł nexto.pl
mobi epub
33,90 zł virtualo.pl
mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
33,90 zł legimi.com
mobi epub
33,90 zł publio.pl
mobi
32,20 zł zinamon.pl
epub
32,20 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Klawisze"