Gajcy. W pierścieniu śmierci

Autor: Stanisław Bereś

Wydawnictwo: Czarne

Stron: 712

Opłacalność: 6.27 zł/100 stron

Oszczędzasz: 25%

Wydanie publikacji zostało dofinansowane przez Wydział Filologiczny oraz Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Mało jest poetów, których życie stało się symbolem losu całego pokolenia. Niewątpliwie należy do nich Tadeusz Gajcy – jeden z najważniejszych przedstawicieli rocznika 1920. Nazwano ich Kolumbami, bo odkryli nieznany wcześniej kontynent terroru, cierpienia, strachu i śmierci. Wybitnie utalentowany poetycko redaktor podziemnego czasopisma „Sztuka i Naród”, przekonany o swojej wyjątkowości, żył jak jego rówieśnicy – intensywnie, szybko i twórczo – czując nadchodzącą śmierć. Zginął na powstańczej reducie w wieku dwudziestu dwóch lat, a dowódcy natychmiast wnioskowali o przyznanie mu Krzyża Walecznych. Opublikował dwa szczupłe tomiki poetyckie, które przeszły do historii literatury. Do dziś zwracają uwagę oryginalną fantastyką, którą przeszywa lęk, dziecięcą wrażliwością, utkaną z obrazów apokaliptycznej grozy, wreszcie poczuciem absurdu chwili dziejowej, obserwowanej z niedowierzaniem – jak rodzaj przerażającej groteski.

Po ponad siedemdziesięciu latach od śmierci Gajcego muszą nas nurtować pytania: Kim był ten młodziutki poeta i dramaturg? Co wiązało go z ultraprawicowym środowiskiem „Sztuki i Narodu”? Czym wzbudził niechęć Czesława Miłosza, która nie ostygła do XXI wieku? Pod czyim nazwiskiem ukrywa się w powieści „Kolumbowie rocznik 20” Romana Bratnego? Czy faktycznie zginął wraz ze Stroińskim „podniesiony na tarczy eksplozji”?

Stanisław Bereś prześwietla tragiczne życie poety, sięgając do wspomnień rodziny oraz znajomych, ale przede wszystkim dogłębnie analizując jego twórczość.

Najlepsza cena: Virtualo
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.33 zł

Znaleziono 14 ofert ebooków od 44,63

DRM? Formaty Cena Księgarnia
bez DRM mobi epub
44,63 zł virtualo.pl
bez DRM mobi epub
od 42,84 zł
(dla stałych klientów)
47,60 zł ebookpoint.pl
bez DRM mobi epub
47,60 zł ibuk.pl
bez DRM mobi epub
49,39 zł ktoczyta.pl
bez DRM mobi epub
53,54 zł eplaton.pl
bez DRM mobi epub
53,55 zł ravelo.pl
bez DRM mobi epub
54,00 zł swiatksiazki.pl
bez DRM mobi epub
55,34 zł swiatebookow.pl
bez DRM mobi epub
  35,70 zł
w programie Nexto Premium
56,53 zł nexto.pl
bez DRM mobi epub
59,50 zł koobe.pl
bez DRM mobi epub
59,50 zł legimi.com
bez DRM mobi epub
59,50 zł empik.pl
bez DRM mobi epub
59,50 zł publio.pl
bez DRM mobi
56,50 zł zinamon.pl

Stanisław Bereś - inne e-booki

E-booki podobne do "Gajcy"