ISBN:9788380493940

Gajcy. W pierścieniu śmierci

Autor: Stanisław Bereś

Wydawnictwo: Czarne

Stron: 712

Opłacalność: 6.44 zł/100 stron

Oszczędzasz: 23%

Wydanie publikacji zostało dofinansowane przez Wydział Filologiczny oraz Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Mało jest poetów, których życie stało się symbolem losu całego pokolenia. Niewątpliwie należy do nich Tadeusz Gajcy – jeden z najważniejszych przedstawicieli rocznika 1920. Nazwano ich Kolumbami, bo odkryli nieznany wcześniej kontynent terroru, cierpienia, strachu i śmierci. Wybitnie utalentowany poetycko redaktor podziemnego czasopisma „Sztuka i Naród”, przekonany o swojej wyjątkowości, żył jak jego rówieśnicy – intensywnie, szybko i twórczo – czując nadchodzącą śmierć. Zginął na powstańczej reducie w wieku dwudziestu dwóch lat, a dowódcy natychmiast wnioskowali o przyznanie mu Krzyża Walecznych. Opublikował dwa szczupłe tomiki poetyckie, które przeszły do historii literatury. Do dziś zwracają uwagę oryginalną fantastyką, którą przeszywa lęk, dziecięcą wrażliwością, utkaną z obrazów apokaliptycznej grozy, wreszcie poczuciem absurdu chwili dziejowej, obserwowanej z niedowierzaniem – jak rodzaj przerażającej groteski.

Po ponad siedemdziesięciu latach od śmierci Gajcego muszą nas nurtować pytania: Kim był ten młodziutki poeta i dramaturg? Co wiązało go z ultraprawicowym środowiskiem „Sztuki i Narodu”? Czym wzbudził niechęć Czesława Miłosza, która nie ostygła do XXI wieku? Pod czyim nazwiskiem ukrywa się w powieści „Kolumbowie rocznik 20” Romana Bratnego? Czy faktycznie zginął wraz ze Stroińskim „podniesiony na tarczy eksplozji”?

Stanisław Bereś prześwietla tragiczne życie poety, sięgając do wspomnień rodziny oraz znajomych, ale przede wszystkim dogłębnie analizując jego twórczość.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.33 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 45.82 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 41.24 zł
(dla stałych klientów)
45.82 zł ebookpoint.pl
mobi epub
47.01 zł litres.pl
mobi epub
47.82 zł gandalf.com.pl
mobi epub
47.99 zł inverso.pl
mobi epub
50.58 zł ibuk.pl
mobi epub
54.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  35.70 zł
w programie Nexto Premium
55.34 zł nexto.pl
mobi epub
59.50 zł woblink.pl
mobi epub
59.50 zł swiatebookow.pl
mobi epub
59.50 zł publio.pl

Stanisław Bereś - inne e-booki

E-booki podobne do "Gajcy"