ISBN:9788380494190

Kownacka. Ta od Plastusia

Autor: Olga Szmidt

Wydawnictwo: Czarne

Stron: 440

Opłacalność: 7.44 zł/100 stron

Oszczędzasz: 23%

Pierwsza biografia kultowej autorki literatury dziecięcej, której twórczość pobudza wyobraźnię kolejnych pokoleń młodych czytelników.

Mało o niej wiemy, choć Plastusia, którego stworzyła, zna każdy. Podobnie jak Rogasia z Doliny Roztoki. Któż nie czytał o ich przygodach? A przecież obok tych dwóch stoją „Kajtkowe przygody”, „Dzieci z Leszczynowej Górki”, „Głos przyrody” i wiele innych.

Maria Kownacka stała się matką chrzestną dziecięcej wyobraźni, choć przez lata pisarstwo nie było jej głównym zajęciem. Ta obdarzona ogromną wrażliwością społecznica w majątku męża swojej siostry prowadziła szkółkę dla dzieci z czworaków, czym zapracowała sobie na przezwisko „Siłaczka z Krzywdy”, pracowała w bibliotece naukowej Ministerstwa Reform Rolnych, należała do zespołu „Promyka” i tworzyła Teatr Baj.

Na kartach książki poznajemy najpierw obdarzoną bogatą wyobraźnią panienkę wychowaną w dworku, potem tułającą się po rodzinie sierotę, wreszcie wojenną uchodźczynię i autorkę dziecięcych bestsellerów. Historia jej życia jak zwierciadło odbija przemiany niespokojnego XX wieku: dwie wojny, burzliwe i pełne nadziei lata międzywojenne, upadek kultury ziemiańskiej i przejęcie władzy przez komunistów.

To opowieść o kobiecie, która nie skorzystała z wytyczonej drogi i pomimo trudności wybrała swoją ścieżkę. I gdzieś w głębi duszy do końca została małą dziewczynką, która kochała opowieści i przyrodę.

 

Fascynująca, refleksyjna opowieść o życiu pisarki i okrucieństwie historii, z którą splótł się jej los: od młodzieńczej próby samobójczej do umiłowania życia w podeszłym wieku, od pierwszej romantycznej miłości do miłości ostatniej, zbyt późnej, tragicznie chybionej, od poważnych zapisków młodziutkiej dziewczyny do pisanych na przekór żywiołowi czasu książek pełnych dziecięcej beztroski. Opowieść o najtrudniejszej z ksiąg: księdze życia, najszybciej zapominanej księdze dziecięcego pisarza. -


 

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.23 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 32.73 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 29.46 zł
(dla stałych klientów)
32.73 zł ebookpoint.pl
mobi epub
33.58 zł litres.pl
mobi epub
34.49 zł inverso.pl
mobi epub
35.40 zł gandalf.com.pl
mobi epub
38.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  25.50 zł
w programie Nexto Premium
39.53 zł nexto.pl
mobi epub
42.50 zł woblink.pl
mobi epub
42.50 zł swiatebookow.pl
mobi epub
42.50 zł ibuk.pl
mobi epub
42.50 zł publio.pl

Olga Szmidt - inne e-booki

E-booki podobne do "Kownacka"