Trzynasty tom emocjonujących przygód Jasona Bourne’a autorstwa poczytnego twórcy literatury sensacyjnej.

Jason Bourne jedzie do Rosji na ślub płk. Borysa Karpowa, swojego przyjaciela i potajemnego towarzysza broni. Od początku jednak coś jest nie tak, a wkrótce pan młody pada ofiara morderstwa. Ktoś poderżnął mu gardło za pomocą gwiazdy Dawida należącej do zabójczej agentki Mosadu Sary Yadin, a prywatnie przyjaciółki i kochanki Bourne’a.

Czy faktycznie Sara zabiła Karpowa? Tak twierdzi Federalna Służba Bezpieczeństwa i nakazuje ją wyeliminować.

Tymczasem rozpętana przez Rosję wojna przebiega zgodnie z planem. Operacje na terytorium Ukrainy, prowadzona przez Kreml kampania dezinformacji i działania przeciwpartyzanckie postępują bez przeszkód.  Zastanawia jednak fakt skąd Rosja bierze na to wszystko pieniądze skoro kurs rubla i ceny ropy lecą na łeb na szyję.

Jason Bourne staje przed koniecznością rozwikłania obu tych zagadek. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Od Bourne’a zależy czy uda się zapobiec całkowitej inwazji na Ukrainę, a także uratować życie Sary. Z ciemnych uliczek Moskwy trop zaprowadzi go aż pod piramidy w Egipcie i targane wojną pogranicze syryjsko-tureckie. Bourne nieuchronnie zmierza do konfrontacji tak nieoczekiwanej, że zmieni jego życie na zawsze.

 

Publikacja powieści Zagadka Bourne’a zbiega się w czasie z premierą nowego filmu z Mattem Damonem w roli głównej.