„Tożsamość jest dzisiaj motywem przewodnim wielu zjawisk politycznych, od nowych populistycznych ruchów nacjonalistycznych, poprzez bojowników islamskich, po kontrowersje, do których dochodzi na kampusach uniwersyteckich. Nie uciekniemy od myślenia o sobie i naszym społeczeństwie w kategoriach tożsamościowych. Ale musimy pamiętać, że głęboko zakorzeniona w każdym z nas tożsamość nie jest ani stała, ani niekoniecznie dana nam dzięki pochodzeniu. Tożsamość można użyć do dzielenia, ale też, jak niegdyś, do integrowania. To w ostatecznym rachunku będzie lekarstwo na populizm naszych czasów” – Francis Fukuyama, „Tożsamość”

„«Tożsamość» jest równie mądra jak zwarta, mknie przez trudny teren do sensownego wniosku” – Daniel Finkelstein, „The Times”

„Zgodnie z elementarną regułą życia intelektualnego sława niszczy jakość… Francis Fukuyama jest chlubnym wyjątkiem od tej reguły” – „The Economist”

O Autorze:
Francis Fukuyama jest politologiem, filozofem polityki oraz ekonomistą, profesorem ekonomii politycznej w Stanford University. Wcześniej wykładał m.in. w Johns Hopkins University. Fukuyama był analitykiem w RAND Corporation i pełnił funkcję zastępcy dyrektora zespołu planowania politycznego Departamentu Stanu. Autor wielu publikacji, na swoim koncie ma m.in. „Budowanie państwa”, „Amerykę na rozdrożu”, „Historię ładu politycznego” oraz „Ład polityczny i polityczny regres”.

„Choć z jego tezami można zgadzać się lub nie, Fukuyama wprowadził do rozważań o polityce poważną filozofię, nadając im przez to nową jakość” – Mackubin Thomas Owens, „The Washington Times”